Strona główna Marketing + sprzedaż 3 trendy w marketingu internetowym w roku 2020. Jak możesz je wykorzystać tworząc kursy online?

3 trendy w marketingu internetowym w roku 2020. Jak możesz je wykorzystać tworząc kursy online?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Jak co roku o tej porze krzyczą do nas z różnych stron komunikaty o nadchodzących trendach. Dotyczy to niemal każdej branży. Czy powinniśmy poddać się temu i podążać za każdą nowością? Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mądrą praktyką jest przyglądanie się trendom i bycie na bieżąco, zwłaszcza jeśli działamy w branżach związanych z nowoczesnością.

Taką jest marketing internetowy nierozerwalnie związany z efektywną sprzedażą kursów online. Poniżej przedstawiamy 3 trendy, które najczęściej pojawiają się w prognozach ekspertów branży na bieżący rok. Gorąco zachęcamy do śledzenia w wdrożenia poniższych propozycji.

Ekologia, zero waste, less waste

Trudno nie zauważyć, że coraz więcej mówi się o konieczności ograniczenia wpływu ludzi na środowisko. Jak to przekłada się na kursy online? Bardzo prosto – wiedza dostępna na platformie nie wymaga trwałych nośników jak papier czy płyty DVD. Dzięki temu oraz ominięciu pakowania oszczędzamy zasoby, a także redukujemy ślad węglowy ponieważ nie wysyłamy kuriera z paczką do klienta. Dla pewnej grupy klientów będzie to atut.

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Warto zaznaczyć, że coraz więcej osób nie tylko staje się bardziej świadomymi konsumentami, ale sama chce zrobić coś dla dobra planety. Wiesz jak przerobić „niepotrzebne” rzeczy w modne i użyteczne gadżety? Umiesz nadać meblom lub ubraniom drugie życie? A może od lat jesteś minimalistą i zarażasz tym innych? Popatrz, pomysł na kurs gotowy. Dodatkowo dokładasz cegiełkę do poprawienia kondycji świata.

Skoncentrowanie na kliencie i personalizowanie treści 

Wielkie firmy wydają ogromne budżety na to, by jak najlepiej poznać zachowania swoich klientów. Korzystając z Big Data poznają dokładnie to, co lubimy, czego nie lubimy, jak spędzamy wolny czas i jakim tematom poświęcamy najwięcej uwagi. Dzięki analizie podobnych danych mogą skierować precyzyjny komunikat, który ma większą szansę na dotarcie do klienta pomimo natłoku treści oraz zaproponować produkt, będący odpowiedzią na jego bolączki. No dobrze, ale co ma zrobić, przeciętny człowiek nie dysponując dostępem do Big Data ani odpowiednim budżetem?

Odpowiedź jest banalnie prosta – słuchaj swoich klientów.

Szczególnie na początku, gdy jeszcze nie ma ich wielu warto zadawać pytania np. czy czegoś brakuje w Twoim kursie, czy może chcieliby się dowiedzieć więcej o konkretnym zagadnieniu, czy forma przedstawiania treści im odpowiada? Oczywiście nie chodzi o to, żeby dla jednej osoby zmieniać drastycznie całą wizję, ale jeżeli podobna informacja zwrotna pojawia się od większości klientów, to może warto przyjrzeć się bliżej danej sprawie.

 Po co jeszcze słuchać klientów? Po to, by dobrze znać ich potrzeby i móc proponować kolejne rozwiązania. To jeden z podstawowych sposobów na budowanie zaangażowanej społeczności, a stąd tylko krok do większej sprzedaży. Przy okazji pojawia się tutaj kolejny trend – wysyłanie odpowiedniego komunikatu w odpowiednim momencie. Jeśli znamy potrzeby klientów i jesteśmy z nimi na bieżąco, to nie zaproponujemy kursu dotyczącego radzenia sobie z buntem 3-latka rodzicom pierwszoklasisty, ani kursu  z zaawansowanych strategii sprzedaży i marketingu komuś, kto dopiero stawia pierwsze kroki jako sprzedawca.

Betterment – czyli poprawa

Kiedy już poznasz potrzeby swoich klientów postaw na betterment. Pod nieco enigmatyczną nazwą kryje się prosty przekaz. Dziś klienci oczekują od produktów czy usług nie tylko jakości i niezawodności, ale poszukują tego, co przyniesie im poprawę. Poprawę zdrowia, samopoczucia, kariery, relacji, związku, komfortu życia, ale również mniej fundamentalnych kwestii, jak np. usprawnienie przygotowania posiłków, sprytne sposoby na bardziej efektywne sprzątanie lub zarządzanie swoimi finansami. Dlatego jeżeli potrafisz ulepszyć  jakość życia swoich klientów, nawet w wybranym niewielkim segmencie, koniecznie im o tym powiedz i naucz ich, jak sami mogą to robić.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...