Strona główna Narzędzia Algorytmy SI pomogą skierować wideo do odpowiedniej widowni

Algorytmy SI pomogą skierować wideo do odpowiedniej widowni

Autor: Jakub Mirek

W jednym z artykułów poruszaliśmy już temat sztucznej inteligencji w kontekście produkcji filmów. Gotowe wideo trzeba jednak jeszcze wypromować i skierować w stronę odpowiedniej widowni. W tym zadaniu również, a być może przede wszystkim, pomóc mogą rozbudowane algorytmy SI.

Algorytmy wspomagają pracę marketingowca…

Algorytmy nie mają jak na razie szans na całkowite zastąpienie ludzkich analityków. Z pewnością są z pewnością bardzo pomocne w żmudnych elementach ich pracy. Pozwalają chociażby tworzyć różne warianty wideo oraz optymalizować je pod kątem: platformy docelowej, określonej publiczności, przekazu oraz typu produktu. Umożliwiają również dokładniejsze prognozowanie, określanie ROI (zwrotu z inwestycji), a także przygotowywanie rekomendacji, przeznaczonych zarówno dla marketingowców jak i widzów. Przykładem tego mogą być propozycje filmów i seriali dobrane według gustu widza na platformach sVoD typu Netflix.

…i rekomendują optymalne rozwiązanie

W przypadku pracy nad promocją materiałów, sugestie tworzone przez algorytmy uczenia maszynowego opierają się na kluczowych wskaźnikach efektywności, dotyczących obranego wcześniej celu. Danych do algorytmu dostarczyć musi jednak osoba trzecia. Dlatego, dla marketingowca zajmującego się tematyką wideo, kluczowe jest ustalenie precyzyjnego kierunku działań, a więc także profilu docelowego odbiorcy. Dopiero narysowanie mapy planowanych celów, powstałej na bazie informacji i statystyk z różnorakich źródeł, umożliwi Sztucznej Inteligencji stworzenie odpowiednich rekomendacji. Dane pozyskiwać można z wielu miejsc: od YouTube, przez zaangażowanie klientów w mediach społecznościowych, po ruch na własnych stronach internetowych i urządzeniach mobilnych. Kiedy oprogramowanie będzie wiedziało już czego szukać, materiały wideo będą mogły trafiać np. do osób podzielających zainteresowania związane z ich tematyką. Narzędzi analitycznych pozwalających na zebranie potrzebnych informacji, jest w sieci naprawdę sporo, poczynając od tych darmowych (np. Google Analitycs) po płatne platformy (np. Brand24).

SI wyszuka informacje na podstawie podanych słów kluczowych…

Z możliwości algorytmów w kreatywny sposób skorzystał zespół Shaking Chains w teledysku do piosenki Midnight Oil. Z każdym jego oglądnięciem zmieniana jest treść wideo, złożona z fragmentów filmików znalezionych w serwisach typu YouTube. Kolejne urywki dobierane są przez algorytmy na podstawie ustalonych wcześniej słów kluczowych (docelowo oprogramowanie ma tworzyć tagi samodzielnie). Swój własny, stworzony automatycznie teledysk możecie zobaczyć pod tym adresem: midnightoilfilm.com. Za drugim razem nie będzie już taki sam – każdy jego fragment zostanie dopasowany na nowo.

…lub sama stworzy słowa kluczowe na bazie obrazu

Rozwój sztucznej inteligencji może pozwolić nawet na automatyczne tworzenie słów kluczowych na podstawie zawartości filmu. Już teraz oprogramowanie jest w stanie rozpoznawać obiekty na zdjęciach. Jeden z tajwańskich startupów, Viscovery, zajmuje się z kolei tworzeniem algorytmów uczenia maszynowego, analizujących wideo pod kątem: twarzy, obrazu, tekstu, dźwięku, ruchu, obiektów i scen (FITAMOS). Dzięki temu, część ze słów kluczowych potrzebnych, by np. podpiąć odpowiednią reklamę do konkretnej grupy odbiorców, powstaje praktycznie automatycznie, na podstawie maszynowej analizy materiału.

Wbrew pozorom na analizach z wykorzystaniem SI skorzystać mogą również małe marki, które nie są w stanie poświęcić czasu na samodzielną, dokładną analitykę i tworzenie rekomendacji dotyczących sposobów dotarcia do docelowej publiczności. Przykładowo reklamę w serwisie Youtube może wykupić praktycznie każdy. To Google, a raczej stworzone przez firmę algorytmy, zadbają o to, by materiał promocyjny trafił na odpowiedni grunt.

Źródła:
www.onlinevideo.net
www.technode.com
www.bbc.co.uk

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...