Strona główna Inspiracja / Success story / Case Study Co to jest mikro learning i jak go wykorzystać w kursach

Co to jest mikro learning i jak go wykorzystać w kursach

Autor: Redakcja Online Courses Space

Obecnie żyjemy w społeczeństwie opartym na wiedzy i metadanych. W dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości stawiamy na efektywność szybkiego uczenia się. Logiczną odpowiedzią na te potrzeby jest uczenie się w jak najkrótszym czasie. Oferty szkoleniowe muszą być dostosowane dla ludzi z różnych miejsc, środowisk, a także dostosowane do ambicji i motywacji odbiorców. Prosty sposobem na zaspokojenie wszystkich tych potrzeb jest mikro-nauka.

Mikro nauka, marko efekty 

Kształcenie się to czynność lub proces zdobywania wiedzy lub umiejętności poprzez naukę, praktykę lub doświadczane. Mikro uczenie to proces zdobywania wiedzy za pomocą małych porcji informacji wykorzystywanych w celu osiągnięcia określonego efektu uczenia się. Informacje te mogą być skondensowane za pośrednictwem filmów, artykułów, e-booków, klipów audio lub w jakiejkolwiek innej formie, która jest wystarczająco skoncentrowana. Pożądanym efektem takich działań jest nauczenie się pewnych umiejętności, które w efekcie mogą rozwiązać dany problem. Treści w tym modelu składają się z małych bryłek informacji, prostych zagadnień, a cały proces mikro learningu może zajmować od minuty do 15 minut dziennie. Wcześniej wspomniana metoda używana jest w różnych okolicznościach, jednakże szczególne zastosowanie ma w sytuacjach, w których pożądany efekt nauki musi wystąpić szybko. 

Mikro nauczanie może być wykorzystywane przede wszystkim w szkoleniu pracowników

Obecnie firmy dążą, aby ich załoga była dobrze przeszkolona. Dlatego też pracodawcy inwestują dużo czasu, a co za tym idzie pieniędzy w edukację. Wykorzystanie micro learningu może być idealną opcją w celu optymalizacji kosztów. Szkolenie w zakresie zgodności to proces informowania i edukowania pracowników o różnych przepisach, regulacjach i zasadach funkcjonowania firmy. Ta wiedza często bezpośrednio ma wpływ na codzienną pracę i kulturę organizacji. Korzystanie z mikro-kształcenia do szkolenia w zakresie zgodności (ang. compliance) znacznie ułatwi cenny czas. Wśród najpopularniejszych tematów są szkolenia przeciwko mobbingowi, dotyczące prawa i praktyk HR, szkolenia z różnorodności i równości oraz szkolenia na temat nadużywanie środków odurzających w miejscu pracy. Warto wskazać, że metoda mikro-nauki może być także wykorzystywana w promocji marki. Edukacja klientów pomaga im w pełni wykorzystać potencjał oferowanych produktów i stopniowo przechodzić do nowych, bardziej wyrafinowanych zastosowań. Takie działania zapewniają klientom swoisty przewodnik, który może odpowiedzieć na większość pytań podczas wdrażania nowego produktu na rynek. Ten rodzaj promocji poprzez naukę jest odpowiedni dla firm, które w swojej ofercie mają złożone produkty, które często wymagają od klientów zmiany dotychczasowego zachowania (branża militariów) lub usługi, które są regularnie aktualizowane i poszerzane o nowe funkcje (programy komputerowe, gry).

Dlaczego mikro-nauka? 

Ludzie w obecnej rzeczywistości cechują się dużą ruchliwością, dlatego też chętnie uczą się w „drodze”. Z pomocą przychodzą aplikacje i strony mobilne, które oferują samodzielne kursy, mikro lekcje. Niewątpliwie dużą zaletą takich mikro wykładów jest możliwość szybkiego rozwijania i przeglądania treści. 

Korzyść dla twórców kursów online

Mini szkolenia są bardzo korzystne dla instruktorów, bowiem kreacja treści wymaga mniejszych nakładów czasowych, a koszty są znacznie mniejsze niż w przypadku kreacji długich prelekcji. Filmy do mikro learningu są idealne, a w Internecie dostępnych jest wiele zasobów tego typu. Krótsze treści są również łatwiejsze do przejrzenia. Kursy w krótkiej formule pozwalają unikać problemów dnia codziennego. Często na wielogodzinnych szkoleniach ciężko jest utrzymać uwagę słuchaczy. Tego problemu nie ma w przypadku krótkich form. Odpowiednie oznaczanie mikroelementów może sprawiać, że odbiorcy chętniej będą wracali do prezentowanych treści w celu uzupełnienia braków. Niewielkie zastrzyki informacji pomagają nam przeanalizować to, czego się nauczyliśmy i utrwalić nabyte kompetencje.  

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie wynika, że krótkie treści zapamiętujemy lepiej o ponad 20%, niż dłuższe materiały. Metoda ta daje natychmiastowe rezultaty, ale także posiada wiele ograniczeń. Kursy mikro learningowe doskonale nadają się do dostarczania prostych, nieskomplikowanych informacji. Przykładowo, pracodawca chce nauczyć pracownika obsługi programu do wykonania określonego zadania to mikro wykłady będą efektywne, jednak edukacja w zakresie wszystkich funkcji już niekoniecznie się sprawdzi. W przypadku mikro learningu należy podzielić szkolenie na proste części o niewielkich rozmiarach. Ta technika nie znajdzie zastosowania w zrozumieniu wielopłaszczyznowych zjawisk i nie pozwala odbiorcy na głębsze zrozumienie przedmiotu sprawy. 

Przed rozpoczęciem wdrażania rozwiązań mikro-nauki należy pamiętać o wykorzystaniu kilku sposobów na dostarczenie informacji, aby w pełni zaangażować odbiorcę. W tym celu można użyć infografik, wykresów, map czy interaktywnych filmów. Wysoka jakość tworzonych treści pozwoli w późniejszym okresie na zaoszczędzenie czasu. Nie będzie wymagała bowiem ulepszenia, dodatkowo wysoka jakość utwierdzi odbiorców, że nie tracą czasu na kurs. Najlepiej, aby platforma była dostawiona dla urządzeń mobilnych, a zastosowanie systemu punktów i nagród zapewni odbiorcy potrzebę uznania i wzmocni relacje pomiędzy twórcom szkolenia, a odbiorcom. W treściach szkoleniowych dobrą praktyką jest umieszczenie dodatkowych linków do innych zasobów edukacyjnych.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...