Strona główna Marketing + sprzedaż Czego dzisiejsi odbiorcy oczekują od twórców internetowego wideo?

Czego dzisiejsi odbiorcy oczekują od twórców internetowego wideo?

Autor: Jakub Mirek

Często zdarza się, że klient nie potrafi powiedzieć czego oczekuje od produktu, dopóki nie zobaczy go na własne oczy. Badania pozwalają jednak odkryć takie ukryte preferencje grup docelowych oraz zwiększyć szanse firmy na stworzenie popularnych i skutecznych marketingowo materiałów wideo. Tego typu rozeznanie w rynku przeprowadziło Accenture Interactive, które przepytało około tysiąc konsumentów w temacie ich upodobań i nawyków związanych z filmami w sieci. Jak się okazuje – wszystko rozchodzi się o jakość, rozrywkę i edukację.

Szukamy interakcji z człowiekiem, a wideo nam jej dostarcza

Według badań człowiek wykazuje pewną słabość do mediów naśladujących w jakiś sposób interakcję międzyludzką. Materiały wideo w Internecie są tego doskonałym dowodem. Na myśl przychodzą tu przede wszystkim bijące rekordy popularności vlogi, w których twórca przemawia do kamery symulując w pewnym sensie rozmowę z widzem. Za przykład może posłużyć nam tu popularna osobistość amerykańskiego YoTube’a, Casey Neistat, który zgromadził na swoim kanale z wideo około 5,9 miliona subskrybentów. Co prawda YouTuber zakończył już swoją przygodę z codziennym vlogowaniem, a nawet rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną CNN, ale do tej pory opublikowane przez niego filmy wyświetlano miliony razy.

Skoro jednak wspomniałem już telewizję, należy zauważyć, że aż 57% amerykańskich respondentów biorących udział w badaniu Accenture Interactive wskazało ją jako swoje główne źródło informacji. W następnej kolejności uplasowały się social media (51%). Z kolei jedynie 34% konsumentów uznało prasę za najbardziej wartościowe źródło newsów.

Edukacja i rozrywka to podstawy

Większość odbiorców treści w sieci nie ma też nic przeciwko wideo tworzonym przez firmy. Wymagają jednak materiałów jakościowych i nie będących reklamą samą w sobie. Konsumenci skorzystaliby na przykład na filmach instruktażowych dotyczących Savoir-vivre, produkowanych przez firmę zajmującą się sprzedażą garniturów. Z resztą, ponad połowa badanych przyznała też, że ogląda w Internecie materiały instruktażowe dotyczące używania różnych produktów. Równe 30% respondentów stwierdziło natomiast, że materiały wideo mogą usprawnić edukację w dziedzinie „zarządzania zasobami ludzkimi” oraz „technologii informacyjnych”. Większość, bo aż 67% badanych, oglądało jednak wideo dla rozrywki.

Co przyciąga uwagę użytkowników sieci…

Aż 58% ludzi wolałoby skorzystać z usług marki, której głównym kanałem komunikacji byłoby wideo. Wiele osób interesuje się natomiast materiałami prezentującymi produkty oferowane przez firmy oraz ich testami. W ponad połowie (54%) przypadków konsumenci poświęcają uwagę markom wykorzystującym innowacyjne technologie i strategie. W następnej kolejności firmom wspierającym bliskie im sprawy (51%) oraz markom dostarczającym treści humorystyczne (49%).

Właściwie każdy myślący nieszablonowo właściciel firmy, niezależnie od branży, może więc znaleźć sposób na tworzenie filmów związanych z tymi trzema najpopularniejszymi obszarami. Zabawny, pomysłowy i atrakcyjny kontent zostanie z pewnością nagrodzony. Użytkownicy z chęcią odwdzięczą się za dostęp do interesujących ich treści – nieco powyżej 1/3 zarejestrowałoby się lub udostępniło swoje podstawowe dane osobowe firmie w zamian za darmowy dostęp do takich wartościowych materiałów.

…A za czym nie przepadają?

Niepożądane przez użytkowników jest natomiast przerywanie im np. w trakcie oglądania filmu. Prawie połowa badanych odczuwała na sobie wpływ wyskakujących zewsząd reklam, a 53% uważa internetową reklamę za inwazyjną. Konsumentów przyciągają przede wszystkim materiały, które w jakiś sposób ich stymulują. Ponad połowa badanych nie uważała, że materiały wideo tracą na wartości nawet jeśli są sponsorowane przez jakąś markę. Szczególnie jeśli oferują wysoką jakość i atrakcyjną treść merytoryczną. Twórcy wideo powinni myśleć więc przede wszystkim o szacunku do swoich klientów, a produkowane filmy traktować nie jedynie jako reklamę, ale formę relacji z internetowym odbiorcą.

Źródło:
www.accenture.com

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...