Strona główna Marketing + sprzedaż Czy warto robić duże promocje za kursy?

Czy warto robić duże promocje za kursy?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Znaczna obniżka cenowa za kurs przyciągnie uwagę, lecz na ile skutecznie pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż? Sprawdź, kiedy taka metoda może zadziałać, a kiedy przynieść odwrotny skutek.

Popularność kursów onlie od lat stopniowo rosła. Podczas pandemii skok zainteresowania klientów taką formą szkoleń był naprawdę imponujący. Praca zdalna, izolacja, a do tego w wielu przypadkach konieczność przebranżowienia się sprawiły, że zdobywanie nowych umiejętności, podnoszenia kwalifikacji przez internet, było nie tylko wygodną, ale jedyną możliwą opcją. Choć wzrosła liczba chętnych na kursy, należy pamiętać również o tym, że pojawiły się też nowi szkoleniowcy. Czy w celu wyróżnienia się na tle konkurencji, zdobycia klienta, warto znacząco obniżać ceny?

Promocja cenowa na rozwinięcie działalności

Wiele osób wypuszczających w świat swój pierwszy kurs postanawia dać niższą cenę, niż docelowa, w nadziei, że zachęci tym potencjalnych konsumentów. Czy to działa? Tak, pod warunkiem, że jest to osoba, która coś znaczy, ma wokół siebie pewną społeczność, działa w określonym środowisku, zasłynęła już z czegoś. Może to być założyciel popularnej grupy na Facebooku, autor poczytnego bloga, czy Instagramowy influencer. Jeśli jednak do tej pory nikt Cię nigdzie nie widział, nie licz na to, że niska cena zadziała. Dlaczego?

Jeżeli ktoś wybiera się na prywatną wizytę do lekarza, zdecyduje się raczej na tego, którego polecają znajomi, który ma dużo pozytywnych opinii w internecie, niż na odrobinę tańszego, o którym nic nie wiadomo.

Tanie kursy mogą budzić wątpliwość co do ich jakości. Przekazywanie wartościowych treści wiąże się zwykle z posiadaniem dużej wiedzy, doświadczenia, a zdobycie ich zwykle kosztuje pieniądze i czas. Osoba, która nie ceni samej siebie, nie może oczekiwać pewnego sukcesu.

Pamiętaj, że budowanie marki, zdobywanie zainteresowania są podstawą zaufania klientów. Są tacy, którzy uznają, że szkolenie od przypadkowej osoby nawet za ułamek ceny rynkowej może się okazać wyrzuceniem tych pieniędzy w błoto i lepiej trochę dopłacić, a kupić sprawdzony kurs. Zaufanie do sprzedającego sprawia, że jesteśmy w stanie zapłacić więcej.

Zamiast obniżać cenę, uzasadnij ją

To, że klienci obawiają się podejrzanie niskich cen, nie znaczy, że nie lubią rabatów. Zawsze jednak powinny one być uzasadnione. Warto przyznawać rabaty stałym klientom, podczas wyprzedaży np. na pierwszą część kursu, gdy za chwilę wydasz drugą. Klienci rozumiejąc jaką masz w tym korzyść, nie będą podchodzić do takiej akcji z rezerwą.

Budując swoją markę, wyróżnij się, pokaż, dlaczego Twoje kursy są lepsze niż u konkurencji. Wprowadź do nich jakąś innowację i nie bój się o tym mówić. Dzięki temu odbiorcy zrozumieją, za co płacą.

Kiedy warto obniżyć cenę swoich kursów?

Promocyjnej ceny możesz spróbować na początku swojej działalności, o ile jesteś osobą z autorytetem. To także dobry sposób dla polecanych autorów kursów, którzy chcą na nowo wzbudzić zainteresowanie którymś ze swoich produktów. Pamiętaj też, że obniżka powinna być  chwilowa i stanowić atrakcyjną okazję. Możesz więc zastosować ją w przedsprzedaży lub tylko w konkretnych dniach np. z okazji Dnia Dziecka, Black Friday, czy Dnia Szklarza, wszystko zależy od Ciebie, Twojej wyobraźni i działu, którym się zajmujesz.

Podsumowując, znaczące obniżenie ceny za kurs może się sprawdzić wówczas, gdy jesteś osobą rozpoznawalną w swoim środowisku branżowym, a Twoje produkty posiadają już pozytywne opinie. Promocja cenowa pozwoli Ci w takiej sytuacji poszerzyć grono klientów, szczególnie gdy akcja będzie czasowa czy okazjonalna. Być może ktoś, kto kupił już od Ciebie inne szkolenie, chętnie się skusi na to, na które nałożysz rabat.

Jeżeli jesteś początkującym szkoleniowcem, skup się raczej na budowaniu marki oraz wyróżnieniu swojego produktu na tle konkurencyjnych.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...