Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Jak dobrze zaprezentować się przed kamerą? 4 ważne wskazówki

Jak dobrze zaprezentować się przed kamerą? 4 ważne wskazówki

Autor: Marlena Momot

Wyobraź sobie, że za kilka sekund masz stanąć przed kamerą i nagrać swój kurs online. Stajesz przed obiektywem i słyszysz głośne bicie serca. Czujesz, że coraz trudniej przełyka Ci się ślinę, a Twoje ciało usztywnia się. Nie ma przed Tobą publiczności, która dodałaby Ci energii. Wiesz, że już czas, by zacząć mówić, ale nagle uświadamiasz sobie, że w tej sytuacji czujesz się bardzo niekomfortowo i chcesz uciekać.

To historia, która mogła przytrafić się wielu z nas. Jeśli nagrania kursu online przed Tobą, to chcę Cię uprzedzić, że… wcale nie musisz realizować takiego scenariusza! W tym artykule zdradzę Ci cztery wskazówki dotyczące autoprezentacji przed kamerą. I uwierz mi, że wystąpienia publiczne przed kamerą mogą być przyjemne. Jeśli tylko nauczysz się jak to robić, to będziesz odczuwać z tego dużo satysfakcji!

1. Patrz na ręce!

Co zrobić z rękami gdy nagrywamy kurs online? Bez względu na to, czy nagrywasz kurs w pozycji stojącej czy siedzącej, Twoje ręce muszą być widoczne. Chyba że w kadrze widoczna jest tylko twarz, to wtedy oczywiście ręce nie będą widoczne.

Dlaczego ręce powinny być widoczne? Ma to swoje uzasadnienie w… prehistorii. Odczytywanie sygnałów, płynących z mowy naszego ciała, ma wytłumaczenie w tym, jak ludzie funkcjonowali i walczyli o przetrwanie tysiące lat temu. Tak kiedyś jak i dziś, widoczne ręce sygnalizują, że nie mamy nic do ukrycia, mamy dobre intencje, a będąc precyzyjnym – nie mamy w nich broni! Dlatego też, widząc dłonie drugiej osoby jesteśmy skłonni jej zaufać.

Jeśli nagrywasz w pozycji siedzącej połóż je delikatnie na biurku, nie zaplataj kurczowo, ani nie chowaj pod stołem. W pozycji stojącej natomiast umieść dłonie na wysokości pępka, delikatnie oprzyj jedną dłoń o drugą. Mogą leżeć na sobie całą powierzchnią lub palce mogą tylko delikatnie przylegać do drugiej dłoni. Pamiętaj, by nie zaciskać rąk zbyt mocno, ani nie zaplatać palców. Zrezygnuj też z pozycji “piramidki”, która niestety przestała być atrybutem eksperta, a stała się jedynie wyuczoną pozycją, kojarzącą się nam z politykami. Wybierz takie położenie, żebyś czuł się maksymalnie wygodnie i naturalnie. To będzie Twoja pozycja zero, z której będziesz wychodzić z gestykulacją.

Jeśli chcesz popracować nad swoją gestykulacją, włącz świadomość. Zacznij kontrolować co dzieje się z Twoimi rękami. Początkowo będzie Ci ciężko, bo zwyczajnie możesz nie być do tego przyzwyczajonym. Daj sobie czas i praktykuj, pozwól sobie wyrobić ten nawyk. Z czasem gestykulacja i ułożenie rąk w pozycji zero będą dla Ciebie coraz wygodniejsze, aż w końcu stanie się to Twoją naturalną pozycją. 

2.  Usiądź (nie)wygodnie

Zastanawiasz się jak usiąść, by dobrze wyglądać? Jeśli będziesz nagrywać przy biurku, pamiętaj o:

  • prostych plecach,
  • barkach skierowanych do tyłu,
  • widocznych dłoniach.

Zapewniam Cię, że mało kto naturalnie siedzi poprawnie, dlatego też, musisz pamiętać, by korygować swoją postawę co jakiś czas. Jeśli podczas nagrań będziesz mieć pomocnika, poproś go, by zwracał uwagę, na to jak siedzisz. Niestety po kilku minutach nagrania możesz zacząć się garbić, a tego chcemy uniknąć.

Mniej znaną wskazówką jest to, by występując publicznie odsłonić swoje… nadgarstki! Możesz podnieść delikatnie koszulę lub podwinąć rękawy. W myśl zasady “nie mam nic do ukrycia”, pokazując nadgarstki, będziesz bardziej wiarygodny.

Jeśli nagrywasz siedząc na kanapie (np. wywiad czy luźniejszą wypowiedź), uważaj by nie usiąść zbyt głęboko na kanapie, ponieważ Twoje ciało w ciągu kilku minut opadnie bezwładnie. W rezultacie będziesz wyglądać jakbyś odpoczywał lub dystansował się. Niby wygodnie, ale nie wygląda to dobrze. Lepiej usiąść na skraju miękkiego podłoża, tak by utrzymać wyprostowaną sylwetkę. Dzięki temu nie będzie kusiło Cię, by wygodnie się oprzeć. Spójrz na zdjęcie z “Pytania na śniadanie” – wszyscy siedzą na krańcu kanapy. 

Jeśli Panie chcą, by ich nogi optycznie wydawały się dłuższe i smuklejsze, to warto ułożyć nogi równolegle i pokazać je od boku (nie na wprost). Można też zapleść nogę na nogę i również przesunąć na bok. Panowie zaś mogą ustawić nogi szerzej i ręce oprzeć wygodnie o uda. Kluczem do sukcesu są maksymalnie proste plecy, które pięknie wyciągają całą sylwetkę.

3.  Poznaj swój styl nagrywania

Sprawdź, jak najłatwiej będzie Ci przemawiać przed kamerą. Nagraj testowy materiał z wartością do przekazania, by przetestować czy lepiej idzie Ci, gdy masz dokładnie ułożony plan w głowie i spisaną wypowiedź, czy wystarczy Ci ogólny plan. Być może przed kamerą łapiesz flow i słowa same składają Ci się w całość. Sprawdź to!

Nie polecamy jednak stuprocentowej improwizacji. Być może słyszałeś, że najlepsza improwizacja to ta, która jest świetnie przygotowana. Nie musisz uczyć się treści wystąpienia na pamięć, ale spisanie kluczowych zagadnień, które poruszysz to absolutna podstawa. Dzięki temu Twoje wypowiedzi będą układać się w logiczną całość, a nie zlepek przypadkowych myśli.

Najłatwiej słucha się wypowiedzi prostych, jasno przedstawionych. Jeśli zdasz się na totalną improwizację, możesz wpaść w sidła własnych dygresji. Pojawiające się w Twojej głowie nowe (niekoniecznie związane z głównym tematem) wątki, będą wydawać Ci się szalenie ciekawe. Jednak klienci, którzy wykupili kurs, by zgłębić zapowiedziany temat, nie znajdą odpowiedzi na swoje potrzeby, bo zwyczajnie zapomnisz o nich powiedzieć, lub zabraknie Ci czasu. 

4. Ubierz się w kolor! Unikaj wzorów


Koszula czy marynarka w drobną kratkę, kropki, gęste wzory, mogą wywołać zjawisko interferencji, które sprawi, że kamera zarejestruje obraz (w dużym uproszczeniu), jako falującą garderobę. Być może widziałeś kiedyś w telewizji falującą marynarkę w kratę. Jeśli planujesz ubrać się w takie wzory, upewnij się, że Twoje ubrania nie “ruszają się” w kamerze.

Co więc ubrać? Odpowiedź jest krótka – kolor. Mocne czy pastelowe kolory – nie ma znaczenia. Jeśli planujesz nagrania na green screenie, uważaj, by nie stopić się z tłem. Nie ubieraj wtedy niczego zielonego. Dobrze jest ubrać się kontrastowo do tła, a więc jeśli nagrywasz na jasnym tle, załóż ciemniejsze ubrania, jeśli tło będzie ciemne, ubierz coś jasnego, by wyróżnić się. Nie zawsze jest to łatwe, bo możesz nie wiedzieć z wyprzedzeniem w jakiej kolorystyce będzie tło. Zapamiętaj to po prostu jako dobrą praktykę.


Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci ruszyć z nagraniami! Trzymam mocno kciuki i pamiętaj, że zrobione jest lepsze od doskonałego! Jeśli masz do mnie pytania związane z wystąpieniami publicznymi, napisz, a chętnie podpowiem więcej 🙂 kontakt@autokreacja.net

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...