Strona główna Marketing + sprzedaż Jak konsumenci reagują na marki w mediach społecznościowych? Co tak naprawdę wpływa na decyzję klienta?

Jak konsumenci reagują na marki w mediach społecznościowych? Co tak naprawdę wpływa na decyzję klienta?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Chcesz wiedzieć, dlaczego niektóre marki docierają w mediach społecznościowych do konsumentów lepiej niż inne? Zastanawiasz się, czy ton Twojego social media marketingu wpływa na sprzedaż? W tym artykule znajdziesz informacje o nowych badaniach, które dowodzą, że na konsumentów duży wpływ mają treści i zachowanie firm w stosunku do klientów.

#1: Zachowanie marki wpływa na decyzje dotyczące zakupów konsumenckich.

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Sprout Social nie chodzi tylko o to, jakie rodzaje treści publikujesz. W raporcie Sprout Social Index z drugiego kwartału 2017 stwierdzono, że „Konsumenci nie chcą kupować od marek, które są numerem jeden w mediach społecznościowych”. Zbadali 289 000 społecznych profili medialnych i zbadali ponad 1000 konsumentów i stwierdzili, że prawie połowa respondentów (48%)  chce kupować od marek, które reagują na swoich klientów w social media. To popiera podstawową przesłankę social media marketingu: chodzi o rozmowy z klientami.

Działania marki w Social Media wpływające na decyzję konsumenta

Co więcej, 36% respondentów twierdzi, że jeśli marka jest „wesoła”, prawdopodobnie będą kupować od niej.

Humor klienta zależy od tego jak się marka zachowuje

Co ciekawe, 67% respondentów twierdzi, że nie lubi, gdy marki zaczynają rywalizować z konkurencją, a 10% badanych osób stwierdziło, że kupują od marek, które są przeciw tzw. trash-talk. W rzeczywistości Sprout Social znalazł kilka rzeczy, których konsumenci nie lubią. Klienci nienawidzą, kiedy firma śmieje się z nich (88%), mówi o polityce (71%) i używa slangu (69%).

Polecenie

Nic dziwnego, że preferencje odbiorców zależą jeszcze i od rodzaju portalu społecznościowego, na których firmy mają swoje profile. Na przykład firma Sprout Social stwierdziła, że ​​79% Milenialsów i 84% reprezentantów innych pokoleń preferują marki, które aktywnie prowadzą profil na Facebooku, a 51% Milenialsów i 35% osób z pozostałych pokoleń lubi obserwować marki na Twitterze.

Sieci socjalne preferowane przez klientów do śledzenia marki

Może to mieć wiele wspólnego z rodzajem treści, które są zamieszczane na różnych portalach społecznościowych. Na Twitterze marki muszą być zwięzłe i często linkować do treści poza Twitterem. Na Facebooku firmy mogą używać różnego rodzaju treści, bezpośrednio na platformie. Za najlepsze miejsce na pisanie interesujących lub śmiesznych treści uważany jest Facebook, co pozwala budować dobry kanał komunikacyjny z klientami.

#2: Odbiorcy reagują negatywnie, gdy marki przesadzają.

Firma Sprout Social pokazała, że 51% respondentów automatycznie wycofuje się z obserwowania marki, która ignoruje preferencje swoich klientów. 27% respondentów blokuje ich lub zgłasza je jako spam. Ponad jedna czwarta (27%) decyduje się na bojkot całej firmy.  Choć mało prawdopodobne jest, aby firma Apple opublikowała coś obraźliwego lub śmiała się ze swoich konkurentów, to następstwa takich wpisów byłyby bardziej wybaczalne przez fanów. Oznacza to, że prawie każdy zwraca dużą uwagę na obraźliwe treści, ale są szanse, że nie będzie masowych unfollowów i bojkotujących.

Działania które wpływają negatywnie na decyzję klienta,eMarketer.com

Polecenie

Marka pozostanie w dobrym świetle, jeśli będzie trzymać się treści, która wspiera wizerunek i tożsamość marki.

#3: Treści wizualne wywołujące silne emocje zwiększają zainteresowanie.

Raport Social Media Marketing z 2017 r. pokazał, że marketingowcy mają rację, jeśli chodzi o rodzaje treści, które marki publikują: zdecydowana większość użytkowników używa graficznego przekazu. Osiemdziesiąt pięć procent respondentów twierdzi, że używają wizualnych obrazów, podczas gdy 66% kieruje ruch na bloga, a  57% przesyła informacje za pomocą materiałów wideo.

Najbardziej preferowany rodzaj kontentu

SEOPressor.com, w swoim artykule „Nauka emocji: 4 klucze do skutecznego marketingu mediów społecznościowych”, napisał, że pozytywna i uprzejma zawartość gromadzi więcej akcji niż treść, która jest postrzegana jako smutna. Inspirująca zawartość też działa. Chodzi o to, aby wywołać emocje u swoich odbiorców. Nie oznacza to, że nie ma miejsca na treść, która wywołuje gniew lub smutek. Na przykład amerykańska organizacja ds. Zapobiegania okrucieństwom na zwierzęta (ASPCA) publikuje wraz z piosenkarką Sarah McLachlan, która śpiewa piosenkę „Angel” smutne zdjęcia dotyczące wykorzystywania i zaniedbania zwierząt. Trudno byłoby znaleźć człowieka, który widział tę reklamę i nic nie czuł. W rzeczywistości, w ciągu dwóch lat ten pomysł przeniósł 30 milionów dolarów darowizny na rzecz organizacji.

Polecenie

Wzbudzanie emocji promuje marki, bo ludzie czują, że kupują  coś od ludzi. Kiedy marki publikują treść, która sprawia, że ​​ludzie czują coś, są bardziej skłonni do przekazania tego uczucia rodzinie i przyjaciołom. Większość z nas nacisnęłaby przycisku Udostępnij przy publikacji, która zawierałaby inspirujące powiedzenie lub film z zabawnymi kotami. Chcemy dzielić się naszymi emocjami i doświadczeniami z naszego życia.

Wniosek

Ważne jest, aby podjąć holistyczne podejście do social media marketingu. Człowiek jest skomplikowany, a podejście do publikowania treści jednego typu nie działa. Marki powinny wykraczać poza umieszczanie śmiesznych zdjęć lub filmów informacyjnych. Powinni myśleć o wpisach, które wywołują emocje i uczucia.

Źródło:

http://www.socialmediaexaminer.com
https://www.emarketer.com
https://sproutsocial.com

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...