Strona główna Inspiracja / Success story / Case Study Jak podejmować dobre decyzje w biznesie i nie tylko – 1 technika i 3 wskazówki od Jeffa Bezosa

Jak podejmować dobre decyzje w biznesie i nie tylko – 1 technika i 3 wskazówki od Jeffa Bezosa

Autor: Redakcja Online Courses Space

Kiedy szukamy przykładów ludzi sukcesu, nie sposób ominąć właściciela Amazon.com. Roczny przychód w wysokości 208,5 mld dolarów i szacowana wartość netto 126 mld dolarów plasuje Bezosa na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi. Jak osiągnął tak spektakularny wynik? I jak Ty możesz wykorzystać jego strategie w biznesie opartym o kursy online?

Wszystko zaczyna się od wyobraźni

W wywiadzie z listopada 2017 roku Jeff Bezos przedstawił mentalną technikę, która pomogła mu podjąć kluczową decyzję –  czy zostać przy bezpiecznej karierze na Wall Street, czy rzucić się w nieznane i spróbować zupełnie innej drogi. Postanowił wziąć kilka dni wolnego, by wycofać się z rutyny codzienności i wyobraził sobie, jak będzie wyglądało jego życie, kiedy założy własną firmę. To powszechnie stosowana technika, którą proponuje wielu trenerów i coachów.

Co różni Jeffa Bezosa od coachów?

Tylko i wyłącznie czas. Najczęściej wyobrażamy sobie najbliższą przyszłość liczoną w miesiącach lub najwyżej kilka następnych lat. Tymczasem Jeff poszedł dalej i wyobraził sobie siebie jako 80-latka. Według Bezosa to najlepsza droga, ponieważ pozwala zminimalizować decyzje, których na starość można żałować. Stwierdził, że dzięki tej metodzie właściwe decyzje natychmiast stają się oczywiste. Dlatego porzucił Wall Street i założył księgarnię online, która przeistoczyła się w sprzedażowego giganta.  

A co, jeśli się nie uda?

Jeff podszedł do tego z ogromnym spokojem – „Gdyby się nie powiodło, byłbym 80-latkiem dumnym z tego, że spróbowałem”. Ostatecznie takie podejście do przyszłości pomoże oszczędzić  rozczarowań przeciętnym życiem i utknięciem w wyborach, które są dalekie od prawdziwych pragnień. Całą resztę można korygować na bieżąco dzięki wykorzystaniu wskazówek od twórcy Amazon.

3 dodatkowe wskazówki

Dotyczą podejmowania decyzji i jak zaraz się przekonasz mają, zastosowanie nie tylko dla właścicieli potężnych korporacji, ale dla każdego.

1. Rozróżniaj decyzje o dużym i niewielkim wpływie

Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji, zarówno znaczących jak i trywialnych. Wszystkie one wymagają poświęcenia czasu i uwagi, a tych mamy ograniczony zasób, a im więcej wyborów tym większy pojawia się stres. Pod tą presją często podejmujemy decyzje w pośpiechu, a nasze wybory nie są najlepsze. Najczęściej wynika to z faktu, że nie zastanawiamy się nad wagą decyzji, tylko chcemy mieć ją już za sobą, więc decydujemy na bieżąco pod wpływem presji różnych czynników.

Jeff Bezos dzieli decyzje na 2 kategorie: typ 1 – decyzje strategiczne o dużym wpływie na długoterminowe działania oraz typ 2 – decyzje o mniejszym znaczeniu, które łatwo można cofnąć w razie potrzeby. Największa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że decyzje typu drugiego oddawane są ludziom na niższych stanowiskach po to, by zarząd mógł skupić się na decyzjach typu pierwszego.

Jak to możesz wykorzystać w tworzeniu kursów i życiu codziennym? Nadawaj decyzjom priorytet i najważniejszym, typu 1, poświęcaj więcej czasu, analizując dokładnie możliwości i konsekwencje. Unikaj podejmowania ich w pośpiechu, pod presją z jakiejkolwiek strony lub wtedy, kiedy wiesz, że nie jesteś w najlepszej formie.  Decyzje typu 2 w miarę możliwości deleguj, lub przynajmniej podejmuj wtedy, gdy odhaczone zostały już wszystkie punkty z listy priorytetów.

2. Mądrze korzystaj ze schematów i automatyzacji

Wielkie organizacje dysponują mnóstwem zautomatyzowanych procesów zbierających dane, analizujących je i wykorzystujących do podejmowania decyzji. Jednak Jeff Bezos podkreśla, że te ułatwienia mają duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji mniej istotnych (typ 2). W przypadku decyzji strategicznych należy analizować sytuację od podstaw, przyglądając się każdej nietypowej sytuacji. Tutaj statystyki mogą okazać się niewystarczające do podjęcia najlepszych długoterminowych decyzji.

Jak możesz to wykorzystać? Przeglądając statystyki, wyniki badań czy dobre praktyki dotyczące np. działań marketingowych testuj je, ale nie bierz za „prawdę oświeconą” i jedyną słuszną drogę”. Przyglądaj się wyborom Twoich klientów, monitoruj ich działania, a gdy pojawi się wyjątkowa sytuacja poświęć czas na jej analizę.

3. Nie czekaj na 100%

W wielu przypadkach im dłużej zbierasz informacje i przygotowujesz produkt, tym mniej zyskasz (oczywiście nie działa to w 100% sytuacji). Zwłaszcza kiedy coś tworzysz – Twój pomysł ma bardzo niewielkie szanse, byś uznał go za skończony i idealny. Rozdrabnianie się i ślęczenie nad niewielkimi ulepszeniami zanim pokażesz projekt światu może zająć o wiele więcej czasu w porównaniu do wartości, jaką mogą te ulepszenia przynieść . Zacznij zanim będziesz gotowy i  na bieżąco zmieniaj to, na co wskazuje feedback. Wyznaczenie momentu startu – np. 70% gotowości pomaga zachować aktywność i nie przywiązywać się zanadto do wyborów.

To samo dotyczy decyzji. Czekając na 100% informacji i pełny obraz możemy się nigdy nie doczekać, a przez to odwlekamy decyzję. To spowalnia wszelki rozwój. Należy pamiętać , że każda strategiczna decyzja dotyczy przyszłości, która potrafi zmienić się diametralnie w bardzo krótkim czasie. Dlatego powinniśmy spodziewać się zmian, brać je pod uwagę i na bieżąco dostosowywać działania.

Wyznaczenie progu 70% niezbędnych informacji pozwala na szybki rozwój Amazona oraz zachowanie wysokiej jakości, ponieważ eliminuje podjęcie ważnej decyzji przy zbyt małej ilości niezbędnych danych. Przekłada się to na mniej czasu potrzebnego na podjęcie większej ilości dobrych decyzji, a ilość dobrych decyzji wpływa na jakość działań. Dodając do tego niezbędne korekty i odpowiadanie na feedback mamy ramowy plan sukcesu.

Nie czekaj, aż Twój kurs będzie dopieszczony w najdrobniejszym detalu. Oczywiście przygotuj go starannie i porządnie! Weź jednak pod uwagę, które elementy muszą być kompletne w momencie startu, a które można dopracować na bieżąco, kiedy kurs będzie się sprzedawał i pojawią się klienci.  

Dobre podejmowanie decyzji jest niezbędne, by skutecznie pracować i rozwijać biznes. Dlatego zainspiruj się podpowiedziami od kogoś, kto dobrze opanował zagadnienie i ruszaj na podbój, nie tylko świata kursów online!

Źródła:
https://www.businessinsider.com/jeff-bezos-used-a-mind-trick-to-decide-if-he-should-start-amazon-2017-11?IR=T
https://www.businessinsider.com/3-lessons-we-can-learn-from-jeff-bezos-about-making-decisions-2017-11?IR=T

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...