Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Jak poznać swoją grupę docelową? Polecamy 3 darmowe sposoby

Jak poznać swoją grupę docelową? Polecamy 3 darmowe sposoby

Autor: Redakcja Online Courses Space

Chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi, ale nie wiesz kto będzie chciał z niej skorzystać? Poznanie grupy docelowej to jedna z kluczowych spraw przy nagrywaniu własnego kursu wideo. Pozwoli określić oczekiwania, charakter i wiedzę odbiorców. Takie informacje mogą pomóc z kolei w doborze odpowiedniej formy kursu i języka.

Google Trends

Google Trends to jedno z najprostszych, ogólnodostępnych narzędzi, które umożliwiają poznanie oczekiwań Internautów. Jak wskazuje nazwa, pozwala ono określić jakie zapytania są najpopularniejsze w wyszukiwarce Google. Prawdziwa „magia” dzieje się jednak w zakładce „Odkrywaj”. Umożliwia ona sprawdzenie zainteresowania wyszukiwanym hasłem w ujęciu czasowym (np. przez ostatnie 7 dni) i na danym terytorium (np. Polski).

Możemy przeszukiwać w ten sposób samo Google, ale również bardziej konkretnie – serwis Youtube. Tak więc, jeśli chcielibyśmy spróbować stworzyć kurs gotowania, Google Trends może podpowiedzieć nam „od jakich potraw zacząć”. Wystarczy wpisać weń frazę „Jak upiec” i sprawdzić najpopularniejsze, zaczynające się podobnie tematy lub zapytania, np. „jak upiec chleb w piekarniku”, „jak upiec bezę”. Narzędzie pozwala też na porównanie popularności fraz, np. „jak upiec” z „jak ugotować”. Dzięki temu możliwe staje się określenie, które potrawy budzą największe zainteresowanie użytkowników wyszukiwarki Google.

Statystyki grupy odbiorców (Facebook Audience Insight)

Narzędzie Facebook Audience Insight służy do tworzenia grup odbiorców reklam w tym serwisie społecznościowym. Można jednak wykorzystać je do określania cech użytkowników serwisu w innych celach. Przykładowo, przygotowując kurs fitnerss online, możemy sprawdzić jakie strony na Facebooku lubią osoby w wieku od 18 do 44 lat, korzystające z Facebooka w języku polskim i zainteresowane aktywnością fizyczną. Serwis wyświetli też procentowe informacje na temat cech demograficznych tej grupy – płci, poziomu wykształcenia, statusu związku, stanowiska pracy. 

Ankieta internetowa

Dane na temat oczekiwań i charakteru odbiorców kursów wideo można wywołać również samemu, przeprowadzając ankietę internetową. Ankietę możesz utworzyć na przykład za pomocą narzędzia Formularze Google, a gotowy kwestionariusz zamieść na którejś z grup tematycznych, powiązanych z Twoim kursem. Jeśli posiadasz własne kanały komunikacji – newsletter, stronę na Facebooku – możesz wykorzystać je do rozpowszechnienia ankiety i poznania swoich odbiorców.

Przy określaniu cech grupy docelowej warto zwrócić uwagę na jej cech demograficzne (płci, wieku, miejsca zamieszkania, stanowiska pracy, wykształcenia), zainteresowania (hobby, polubionych stron na Facebooku), problemy i obawy. Pomogą w tym opisane wyżej, darmowe i ogólnodostępne narzędzia. Niestety, dane zebrane z wielu różnych źródeł niekoniecznie dadzą się ze sobą porównywać i sumować. Stanowią jednak pewną pomoc np. przy wyborze tematyki kursów, kolejności odcinków czy nadawania im tytułów.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...