Strona główna Marketing + sprzedaż Jak SEO może pomóc w sprzedaży Twoich kursów internetowych

Jak SEO może pomóc w sprzedaży Twoich kursów internetowych

Autor: Specjaliści SEM i SEO z DevaGroup

Kursy i szkolenia, które sprzedajemy przez Internet, umożliwiają nam dotarcie do szerokiego grona klientów, którzy wykupiony kurs mogą zrealizować lub odbyć w wyznaczonym przez nich miejscu i terminie za pośrednictwem komputera, bez wychodzenia z domu. Dla wielu osób to wygodne rozwiązanie, które mogą elastycznie dopasować do swojego trybu życia, stąd właśnie niesłabnąca popularność kursów internetowych. 

Sprzedaż kursów w Internecie

Chcąc sprzedawać swoje kursy w sieci musimy pamiętać, że samo przygotowanie i publikacja materiałów w formie wideo nie zapewni nam stałego przychodu z ich sprzedaży. Konieczne jest bowiem dotarcie do potencjalnych klientów, których takim kursem możemy zainteresować. Nie obędzie się więc bez dodatkowej promocji swoich szkoleń i odpowiedniej platformy do ich publikacji, która będzie odpowiednio zoptymalizowana pod SEO.

Sposoby promocji kursów online

Własna platforma internetowa umożliwi dystrybucję materiałów wideo i kursów, które oferujemy bez pośredników i pod własnym brandem. SEO z kolei pomoże nam w lepszym pozycjonowaniu naszych treści oraz zwiększeniu widoczności całego serwisu na interesujące nas słowa kluczowe – czyli takie słowa, które wyszukiwać mogą potencjalni odbiorcy naszych kursów.

Optymalizacja techniczna

Odpowiednia optymalizacja na poziomie kodu witryny zapewni jej poprawne crawlowanie i indeksowanie przez roboty Google. Jest to element niezbędny, jeśli chcemy zaistnieć ze swoim serwisem w sieci i przebić się przez, przyznajmy szczerze, dość dużą konkurencję. 

Po pozbyciu się wszelkich utrudnień i problemów związanych z przetwarzaniem i odczytywaniem kodu serwisu, wszystkie jego treści trafią do indeksu Google. Dzięki temu poszczególne kategorie kursów, same kursy jak również artykuły, będą możliwe do znalezienia bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. 

Dzięki pozbyciu się problemów z indeksacją, duplikacją treści, serwis będzie lepiej oceniany przez algorytmy Google, co wpłynie na jego lepsze pozycjonowanie.

Optymalizacja struktury serwisu

Oprócz optymalizacji technicznej, warto poświęcić trochę czas na optymalizację struktury serwisu pod kątem SEO i lepszego pozycjonowania. Jak to zrobić? Najlepiej z wykorzystaniem narzędzi do analizy słów kluczowych czy chociażby podpowiedzi Google i danych z narzędzia Google do planowania słów kluczowych dla kampanii w Google Ads. Możemy dzięki nim uzyskać niezwykle cenne dane dotyczące słów kluczowych. Mowa tutaj o konkretnych wyrażeniach oraz informacji na temat ilości ich wyszukiwań w sieci. Dane tego typu pozwolą nam na lepszą optymalizację naszego serwisu oraz rozbudowę jego struktury (np. drzewa kategorii) pod kątem grup słów kluczowych, według których użytkownicy szukają naszych materiałów, bądź też słów z kategorii z nimi związanych.

Analiza słów kluczowych pomoże nam w przypadku konkretnych artykułów, kategorii czy podstron kursów. Dzięki danym dotyczących wyszukiwań słów kluczowych, możemy odpowiednio nasycić i opisać wybrane podstrony serwisu, co sprawi, że będą one lepiej widoczne na wskazane słowa kluczowe oraz słowa powiązane. W efekcie przeprowadzenie opisanych działań zapewni nam więcej ruchu na platformie oraz więcej klientów.

Tworzenie treści wspomagającej proces pozycjonowania i generowanie ruchu

Proces pozycjonowania swojej strony internetowej wspomagać można również działaniami z zakresu content marketingu. Tutaj ponownie świetnie sprawdzi się SEO i analiza słów kluczowych, które będą spełniać analogiczną funkcję do tej opisanej powyżej.

Tworzenie treści na tematy związane z naszymi produktami i kursami będzie doskonałym sposobem na generowanie dodatkowego ruchu. Kluczowe jest jednak to, aby treściami odpowiadać na rzeczywiste potrzeby naszych użytkowników. Oznacza to konieczność pisania treści pod słowa kluczowe, które są rzeczywiście wyszukiwane przez naszych potencjalnych klientów. 

A jakie treści są poszukiwane przez naszych klientów? Tutaj z pomocą przychodzi odpowiedni reasearch, który pozwoli nam na stworzenie atrakcyjnych dla użytkownika, poszukiwanych treści, które zapewnią nam ruch w witrynie. Tworząc artykuły, poradniki, mini kursy możemy z łatwością docierać do interesującej nas grupy docelowej, która może być zainteresowana naszymi szkoleniami.

Podsumowanie

Podsumowując, SEO nie tylko może pomóc Ci w lepszej widoczności Twojego serwisu. Optymalizacja pod tym kątem jest obecnie wręcz niezbędna, by zaistnieć w sieci i dać się poznać przyszłym kursantom, szukającym w sieci odpowiednich dla siebie treści.

Jak zoptymalizować swój serwis? 

Chcąc „wybić się” na tle konkurencji i przeskoczyć ją w wynikach wyszukiwania, koniecznie należy zadbać o odpowiednią optymalizację swojego serwisu. Tylko w ten sposób możliwe będzie wykorzystanie całego jego potencjału i generowanie zysków.

Jak zatem zadbać o optymalizację swojego serwisu? Przedstawimy to na konkretnym przykładzie panelu myvod.io. Co oznaczają konkretne pojęcia i jakie treści umieścić w poszczególnych rubrykach? 

[SEO] Tytuł (title) – Bardzo istotny, podstawowy meta tag strony internetowej. Zapisuje się w nim tytuł strony, który jest widoczny na zakładce przeglądarki internetowej oraz w wynikach wyszukiwania jako pierwszy wiersz wyniku.

Meta tytuł to element HTML, którego treść wyświetlana jest w wyszukiwarkach internetowych. Bardzo ważne jest, by nie go mylić z tytułem strony. Treść zawarta w meta tytule powinna jak najtrafniej określać zawartość strony. Powinien zawierać także najważniejsze słowa kluczowe z punktu widzenia SEO.

[SEO] Opis (meta description) – Jeden z meta tagów wykorzystywany na stronach internetowych. Służy do wprowadzenia opisu strony, który jest widoczny w wynikach wyszukiwania.

Meta opis to krótki opis, który pełni funkcję reklamową w wynikach wyszukiwania Google. Trafnie opisany może znacznie zwiększyć liczbę kliknięć w link do naszej strony. Warto zawrzeć w nim najważniejsze słowa kluczowe nawiązujące do oferty, a także stosować zwroty call-to-action. Warto zapamiętać: długość meta opisu, aby mógł wyświetlać się w całości, nie powinna przekraczać 150 znaków ze spacjami.

[SEO] Słowa kluczowe (meta keywords) – Jeden z podstawowych meta tagów stron internetowych. Wpisuje się w nim słowa kluczowe dotyczące danej strony internetowej, które ułatwiają wyszukiwarkom identyfikację prezentowanej działalności.

Element HTML, który informuje wyszukiwarki internetowe o zawartości strony, poprzez zamieszczenie w nim najważniejszych słów kluczowych. Kiedyś czynnik rankingowy w Google. Obecnie wyszukiwarka Google nie bierze pod uwagę jego zawartości. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to nadal czynnik rankingowy w innych wyszukiwarkach np. Bing.

Aby zobaczyć gotowy panel, przygotowany pod SEO, zapraszamy tutaj: http://semkrk.myvod.io/

Autor: Łukasz Suchy

Senior SEO Specialist. Specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów i kompleksowej weryfikacji serwisów internetowych pod kątem SEO. Dla klientów przygotowuje strategie działań oraz propozycje zmian i optymalizacji stron www, które mają na celu zwiększenie ich efektywności i widoczności.

Autor: Robert Gąsior

Senior SEO Specialist. W DevaGroup zajmuje się tworzeniem audytów SEO, optymalizacją stron Klientów, a także realizacją strategii link buildingu.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...