Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Jak tworzyć slajdy do kursu online

Jak tworzyć slajdy do kursu online

Autor: Redakcja Online Courses Space

Prezentacja ze slajdami to szybki sposób na zorganizowanie treści, którą chcemy przekazać kursantom. To także doskonała opcja dla osób, które po kursie online udostępniają opracowane notatki z lekcji do pobrania. 

Na pewno większość z Was korzystała z niezwykle popularnego programu, jakim jest PowerPoint. To chyba najbardziej znana i najłatwiejsza opcja do tworzenia pokazu slajdów. Można też skorzystać z Canvy lub stworzonego na urządzenia Apple – Keynote. To wszystko, czego potrzebujesz, aby tworzyć lekcje z użyciem wizualnych notatek w formie prezentacji.

Wskazówki przydatne w tworzeniu prezentacji 

Tekst

Slajd przestaje być pomocą wizualną gdy pojawia się na nim zbyt dużo tekstu. Słuchanie i czytanie ciężko pogodzić a wręcz często jest niemożliwe do realizacji jednocześnie. Dodając tekst do prezentacji postaraj się, aby był zwięzły i na temat. Nie umieszczaj „ścian tekstu” i zadbaj o elementy, które przyciągną uwagę np. wyróżnienie liczb.

Diagramy

Ważne informacje pokaż za pomocą diagramów graficznych. Możesz skorzystać z darmowych szablonów znajdujących się np. w PowerPoincie lub stworzyć własne. Dane przedstawione za pomocą diagramów i wykresów są często dużo bardziej przejrzyste i łatwiejsze do zrozumienia. Przykład diagramu: 

Kolory

Kurs online jest częścią Twojej marki, postaraj się, aby slajdy były spójne z  komunikacją wizualną pozostałych treści np. publikowanych w social mediach. W ten sposób odbiorcy lepiej zapamiętają Twoją markę. 

Jeżeli jeszcze nie masz stworzonej swojej identyfikacji wizualnej istnieją narzędzia, które pomogą lepiej dobrać Ci odcienie np.  Color Lovers, Adobe Color czy Happy Hues.  

Ostatnia wymieniona strona jest naszym ulubionym narzędziem. Wizualizuje jak prezentuje się wybrana gama kolorystyczna już na stronie internetowej. Wybierając kolory do swojego kursu czy marki, zastanów się, jak chcesz być postrzegany przez odbiorców. Na stronie Happy Hues mamy od razu opisaną psychologię koloru co ułatwi wybranie barwy tak, aby wpasowała się w grupę docelową. Korzystając z innych narzędzi sprawdź w internecie co wybrane przez Ciebie kolory oznaczają.

Korzystaj ze zdjęć i ilustracji. 

Zdjęcia i ilustracje pomagają zbudować narrację w kursie online. Mogą mieć funkcję zarówno humorystyczną, jak i wspomagającą zapamiętywanie materiału. Pisaliśmy już wcześniej skąd pobierać darmowe zdjęcia, więc zapraszamy do zapoznania się z naszym zbiorem stron z darmowymi zasobami na licencji CC0

Ciekawe ilustracje, w których możesz dostosowywać kolory, znajdziesz na stronie Undraw.com. Wystarczy podać kod HEX, a grafiki na stronie dopasują się same.

Jeżeli potrzebujesz innych obrazków, sprawdź bazę Freeillustration.xyz.

Typografia

Aby ułatwić czytanie slajdów, wybierz jeden, maksymalnie dwa fonty. Stosuj je podczas przygotowywania całej prezentacji. Wykorzystaj jedynie pogrubienia, podkreślenia lub zmianę koloru w najważniejszej części slajdu. Unikaj ozdobnych krojów, są one znacznie trudniejsze do czytania. Na koniec upewnij się, czy wielkość fontu, którą zastosowałeś jest wystarczająca do przeczytania na ekranie odbiorców kursu. 

Jeżeli szukasz inspiracji do stworzenia prezentacji skorzystaj ze strony slidshare.net. Znajdziesz tam wiele inspirujących projektów na przeróżne tematy. Pamiętaj, konsekwencja w tworzeniu prezentacji, jak i w komunikacji Twojej marki jest jedną z najważniejszych rzeczy. Stosuj ją w każdym momencie swojej działalności. Mamy nadzieje, że teraz Twoje slajdy wskoczą na wyższy poziom. A jeżeli jeszcze nie próbowałeś zastosować prezentacji multimedialnej w e-learningu teraz już nie masz wymówki, aby nie skorzystać z takiej możliwości. Umieść swój kurs online na myVOD.io i zacznij zarabiać na swojej pasji.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...