Strona główna Platformy Jak zarabiać na sprzedaży szkoleń online? Własna strona czy platforma z kursami?

Jak zarabiać na sprzedaży szkoleń online? Własna strona czy platforma z kursami?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Jak sprzedawać kursy online? Czy sprzedaż szkoleń w internecie ma sens? Jak zarabiać na internetowym wideo? Jeśli wpisałeś w wyszukiwarkę podobne zapytania, to mamy dla Ciebie parę szybkich odpowiedzi i porad.

Kursy wideo publikować można oczywiście na YouTube i monetyzować taką działalność zarobkami z reklam. Te, pochodzace z programu partnerskiego Google AdSense, są jednak w Polsce marne. W dodatku, by właściciel kanału YouTube mógł skorzystać z programu AdSense, musi uzbierać co najmniej 1000 subskrybentów i 4 tys. godzin wyświetleń filmów rocznie. Dlatego też nasze rady dotyczą innych sposobów zarabiania na kursach online. 

Własna strona internetowa

Jednym ze sposobów na sprzedaż szkoleń w Internecie jest stworzenie własnej strony internetowej. Budowa serwisu, który pozwoli publikować w nim i sprzedawać filmy instruktażowe, wymaga jednak sporych nakładów pieniężnych. Zlecenie stworzenia witryny z odtwarzaczem wideo oraz systemem płatności za kurs, to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych, o ile nie kilkunastu. Wzorem takiego serwisu może być www.Masterclass.com, w którym swoją wiedzą dzielą najwięksi fachowcy w swoich branżach, muzycy, reżyserzy filmowi, pisarze (np. aktorka Natalie Portman, reżyser David Lynch).

Dobrym przykładem z polskiego podwórka jest z kolei kurs wideo online Masterclass Bloger, przygotowany przez blogera Jasona Hunta vel Kominka. Inwestycja w taką platformę z „wideo na żądanie”, pod własną marką, może okazać się dobrym pomysłem. Warto rozważyć także model biznesowy – sprzedaż pojednycznych kursów na własność lub czasowy dostęp w abonamencie na miesiąc, kwartał, rok. W zależności od okresu dostępności, cena kursu może wzrosnąć lub zmaleć.

Blog na WordPress

Własna, rozbudowana strona internetowa nie jest jednak jedyną opcją. Z pomocą początkującym nauczycielom w Internecie, mogą przyjść także blogi „postawione” na systemach CMS takich jak WordPress. Przy odpowiedniej wiedzy, czasie i umiejętnościach, takie platformy pozwolą stworzyć prosty serwis do publikowania i sprzedaży kursów (proces ten w przyjazny sposób opisała Agnieszka Skupieńska). Szkolenia wideo, można umieszczać wtedy na YouTube jako filmy niepubliczne. Oglądać będą mogły je jedynie osoby posiadające do nich link lub użytkownicy, którzy zalogują się do serwisu.

Przy niewielkiej liczbie użytkowników, udostępnianie linków do kursów/zakładanie kont, ręczne pobieranie płatności, weryfikowanie przelewów, mailowanie do klientów i wystawianie faktur może wydawać się wykonalne. Z czasem, kiedy internetowy biznes zaczyna się rozwijać, optymalizacja i automatyzacja tych procesów stają się konieczne i pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Ogólnodostępne platformy z kursami

Wreszcie, dochodzimy do najprostszej drogi do tego, by zarabiać na szkoleniach w Internecie. Do ogólnodostępnych, dedykowanych temu platform, takich jak na przykład Udemy.com lub Lynda.com. Tego typu serwisy pozwalają wgrać na serwer filmy instruktażowe, ustalić ich cenę i je po prostu sprzedawać. Każdy kurs powinien zostać szczegółowo opisany przez autora – czego uczy, jaką treść obejmuje, do kogo jest adresowany?. Kursy mogą być także oceniane przez użytkowników. To system bardzo przyjazny także dla potencjalnych klientów, którzy mogą wejść na pełną najróżniejszych szkoleń platformę i wyszukać na niej konkretne treści edukacyjne. Dziennie Udemy odwiedza około 3 miliony użytkowników, a w sumie jest ich 10 razy tyle.

Serwisy takie jak Udemy czy Lynda, stają się przez to propozycją szczególnie ciekawą dla indywidualnych twórców, dla których liczą się cięcie kosztów i wygoda korzystania z gotowego systemu, a nie publikowanie pod własną domeną. Serwis Udemy pozwala stworzyć opis profilu „nauczyciela”, a także na dodanie do niego linków do social mediów albo witryny internetowej. Do kursów można przekierowywać więc użytkowników z własnej witryny, np. bloga.

MyVOD

Na koniec, pora na małą autoreklamę ;). Jeśli chcesz publikować kursy na własnej stronie internetowej, pod własną marką, rozwiązaniem może okazać się nasza platforma MyVOD. Pozwala ona stworzyć własny serwis z materiałami i kursami wideo, który obsługuje się tak łatwo, jak korzysta się z bloga. Z tym, że używając MyVOD nie musisz martwić się o własną domenę, serwer, podpinanie pod WordPressa, aktualizację i całą resztę otoczki. MyVOD odpalić można „od ręki”, w ciągu kilkudziesięciu minut.

Na gotowej platformie użytkownik może dobrać preferowaną kolorystykę, dodać własne grafiki, przestawić i dodać elementy strony głównej, edytować treści podstron. W witrynę wbudowany jest także moduł płatności. Wystarczy podpiąć do swojej platformy konto PayU lub DotPay, aby zautomatyzować sprzedaż kursów. W razie potrzeby możesz skorzystać z naszej pomocy pod adresem hello@myvod.io albo sprawdzić naszą stronę z poradami, stworzoną za pomocą MyVOD: https://help.myvod.io/

System MyVOD możesz wypróbować za darmo przez 30 dni (bez podawania numeru karty płatniczej!). Wystarczy, że zarejestrujesz się pod linkiem: https://myvod.io/rejestracja.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...