Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Jaką kamerkę internetową wybrać do nagrywania kursu online?

Jaką kamerkę internetową wybrać do nagrywania kursu online?

Autor: Jakub Mirek

Kiedy w przygotowywanym kursie wideo nie pokazujemy prezentacji lub ekranu komputera, zwykle kierujemy obiektyw w swoją stronę. Może być to obiektyw kamery internetowej, które przeżywają dziś swoją drugą młodość. Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup takiego urządzenia?

Jakość obrazu

W przypadku kamer cyfrowych liczy się przede wszystkim rozdzielczość rejestrowanego przez nie obrazu. Im jest wyższa, tym lepiej. Dzisiejszym standardem dla kamer internetowych jest rozdzielczość HD (1280×720), ale powoli staje się nim Full HD (1920×1080). Na rynku znajdziemy też kamery rejestrujące obraz w Ultra HD (3840×2160).

Wybór rozdzielczości powinien zależeć m.in. od tego czy planujemy tylko nagrywać materiały, czy też transmitować je na żywo? W przypadku transmisji na jakość obrazu wpłynie ostatecznie szybkość wysyłania naszego łącza internetowego.

Ważne jest również to, jak kamerka radzi sobie z warunkami oświetleniowymi w zamkniętym pomieszczeniu (np. do ciemnych pomieszczeń polecana jest kamerka Razer Kiyo, wyposażona w diody doświetlające kadr).

Liczba klatek na sekundę

W specyfikacji kamery liczy się także liczba klatek na sekundę jaką będzie w stanie zarejestrować w danej rozdzielczości. W starszych kamerach było to około 20 klatek przy rozdzielczości HD (filmowy standard to 24 klatki).

Kamery spełniające dzisiejsze standardy nagrywają 30 klatek, a najdroższe nawet 60 w Full HD (np. Logitech StreamCam). Aby przekonać się jak dana kamerka sprawuje się w tych względach, najlepiej skorzystać z porównań opublikowanych w serwisie YouTube.

Autofocus i kąt widzenia obiektywu

Droższe kamerki zwykle wyposażone są w funkcję autofocus. Przydaje się ona wtedy, gdy w trakcie nagrywania przybliżymy do obiektywu jakiś obiekt, np. zapisaną kartkę papieru. W zależności od jakości autofocusa, obiektyw wyostrzy się na przybliżony obiekt z różną szybkością i skutecznością (zwykle do 1 sekundy).

W specyfikacji warto zwrócić też uwagę na kąt jaki obejmuje obiektyw kamery. W przypadku najprostszych kamer bywa to 65/68 stopni, a w przypadku bardziej zaawansowanych 90 lub 120 stopni. W zależności od kąta widzenia, obraz na nagraniu będzie wykadrowany centralnie na mówcę (68-78 stopni), lub na całe pomieszczenie z mówcą w jego centrum (90-120 stopni).

Jakość dźwięku z mikrofonu kamery internetowej

Większość kamerek posiada wbudowany mikrofon nagrywający w dźwięk mono (jeden kanał dźwięku). Oferowana przez nie jakość zwykle nie jest zadowalająca, przez co nagranie może być pełen szumów i nieczystości. Kamerki nagrywające dźwięk w stereo powinny dawać lepszy efekt, choć nie jest to zasadą – wiele zależy od pomieszczenia i ustawień.

Warto zwrócić uwagę na recenzje dostępne na YouTube, które pozwolą określić jakość mikrofonu w konkretnym modelu kamery. Czasem nawet kamerka wyposażona w redukcję szumów nie sprawdza się najlepiej. W ostateczności możemy wyposażyć się w dodatkowy mikrofon, który łatwo podepniemy do komputera przez USB.

Ergonomia, czyli montaż kamery na monitorze

Oprócz aspektów technicznych, ważna jest kwestia konstrukcji kamery: czy da się ją obrócić w pionie i poziomie (o 360 stopni) lub przykręcić do uniwersalnego statywu? Przykładem takiego uniwersalnego sprzętu są Microsoft LifeCam Business czy Logitech C615.

Czasem kamerki są wyposażone w zaślepki obiektywu, które teoretycznie pozwalają lepiej zadbać o prywatność (np. Logitech C920s, AVerMedia PW313). Ważne w konstrukcji są także długość kabla z wtyczką.

Zwykle kamery działają w porcie USB, ale najnowsze zastępują go USB Typu C (Logitech StreamCam). Warto zwrócić też uwagę, czy kamerka posiada diodę, która poinformuje, że działa / jest w trybie nagrywania.

Oprogramowanie do kamerki

Niektóre kamerki zostały wyposażone przez producenta w oprogramowanie do nagrywania i zmiany ustawień. Zwykle pozwala ono przybliżyć obraz oraz zmienić jego parametry, np. jasność, kontrast, intensywność kolorów i balans bieli. Te ustawienia mogą okazać się pomocne, gdy kamerka gorzej radzi sobie z rejestracją oświetlenia (jest za ciemno, lub za jasno).

Jakie są ceny kamerek internetowych?

Koniec końców, o wyborze określonej kamerki mogą zadecydować ceny. W przypadku nieco lepszych modeli zaczynają się one od około 100 złotych (Logitech C270). Średnia półka 300-400 złotych oferuje już zwykle większy kąt widzenia, lepszą jakość obrazu i dźwięku (Logitech 920s, Razer Kiyo).

Ceny kończą się na nawet 1 tysiącu złotych, w przypadku najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli, które nagrywają obraz płynny, nawet w rozdzielczości 4K (Logitech Brio Ultra HD Pro Webcam).

Czy opłaca się kupić kamerę internetową?

Webcam’y nie doczekały się znaczących innowacji w ciągu ostatnich 10 lat, dlatego dziś popularne okazują się również stosunkowo stare modele (Logitech C920, Microsoft LifeCam Studio for Business). W dzisiejszych czasach możemy zadowolić się też zwykłym smartfonem czy kamerą wbudowaną w laptop. Lub przeciwnie – zdecydować się na wykorzystanie profesjonalnych kamer i aparatów.Wykorzystanie kamery internetowej o konkretnej specyfikacji wciąż jest jednak wygodne – wystarczy podpiąć kabel do komputera, ustawić na urządzenie na monitorze i voilà!

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...