Kiedy w przygotowywanym kursie wideo nie pokazujemy prezentacji lub ekranu komputera, zwykle kierujemy obiektyw w swoją stronę. Może być to obiektyw kamery internetowej, które przeżywają dziś swoją drugą młodość. Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup takiego urządzenia?
Jakość obrazu
W przypadku kamer cyfrowych liczy się przede wszystkim rozdzielczość rejestrowanego przez nie obrazu. Im jest wyższa, tym lepiej. Dzisiejszym standardem dla kamer internetowych jest rozdzielczość HD (1280×720), ale powoli staje się nim Full HD (1920×1080). Na rynku znajdziemy też kamery rejestrujące obraz w Ultra HD (3840×2160).
Wybór rozdzielczości powinien zależeć m.in. od tego czy planujemy tylko nagrywać materiały, czy też transmitować je na żywo? W przypadku transmisji na jakość obrazu wpłynie ostatecznie szybkość wysyłania naszego łącza internetowego.
Ważne jest również to, jak kamerka radzi sobie z warunkami oświetleniowymi w zamkniętym pomieszczeniu (np. do ciemnych pomieszczeń polecana jest kamerka Razer Kiyo, wyposażona w diody doświetlające kadr).
Liczba klatek na sekundę
W specyfikacji kamery liczy się także liczba klatek na sekundę jaką będzie w stanie zarejestrować w danej rozdzielczości. W starszych kamerach było to około 20 klatek przy rozdzielczości HD (filmowy standard to 24 klatki).
Kamery spełniające dzisiejsze standardy nagrywają 30 klatek, a najdroższe nawet 60 w Full HD (np. Logitech StreamCam). Aby przekonać się jak dana kamerka sprawuje się w tych względach, najlepiej skorzystać z porównań opublikowanych w serwisie YouTube.
Autofocus i kąt widzenia obiektywu
Droższe kamerki zwykle wyposażone są w funkcję autofocus. Przydaje się ona wtedy, gdy w trakcie nagrywania przybliżymy do obiektywu jakiś obiekt, np. zapisaną kartkę papieru. W zależności od jakości autofocusa, obiektyw wyostrzy się na przybliżony obiekt z różną szybkością i skutecznością (zwykle do 1 sekundy).
W specyfikacji warto zwrócić też uwagę na kąt jaki obejmuje obiektyw kamery. W przypadku najprostszych kamer bywa to 65/68 stopni, a w przypadku bardziej zaawansowanych 90 lub 120 stopni. W zależności od kąta widzenia, obraz na nagraniu będzie wykadrowany centralnie na mówcę (68-78 stopni), lub na całe pomieszczenie z mówcą w jego centrum (90-120 stopni).
Jakość dźwięku z mikrofonu kamery internetowej
Większość kamerek posiada wbudowany mikrofon nagrywający w dźwięk mono (jeden kanał dźwięku). Oferowana przez nie jakość zwykle nie jest zadowalająca, przez co nagranie może być pełen szumów i nieczystości. Kamerki nagrywające dźwięk w stereo powinny dawać lepszy efekt, choć nie jest to zasadą – wiele zależy od pomieszczenia i ustawień.
Warto zwrócić uwagę na recenzje dostępne na YouTube, które pozwolą określić jakość mikrofonu w konkretnym modelu kamery. Czasem nawet kamerka wyposażona w redukcję szumów nie sprawdza się najlepiej. W ostateczności możemy wyposażyć się w dodatkowy mikrofon, który łatwo podepniemy do komputera przez USB.
Ergonomia, czyli montaż kamery na monitorze
Oprócz aspektów technicznych, ważna jest kwestia konstrukcji kamery: czy da się ją obrócić w pionie i poziomie (o 360 stopni) lub przykręcić do uniwersalnego statywu? Przykładem takiego uniwersalnego sprzętu są Microsoft LifeCam Business czy Logitech C615.
Czasem kamerki są wyposażone w zaślepki obiektywu, które teoretycznie pozwalają lepiej zadbać o prywatność (np. Logitech C920s, AVerMedia PW313). Ważne w konstrukcji są także długość kabla z wtyczką.
Zwykle kamery działają w porcie USB, ale najnowsze zastępują go USB Typu C (Logitech StreamCam). Warto zwrócić też uwagę, czy kamerka posiada diodę, która poinformuje, że działa / jest w trybie nagrywania.
Oprogramowanie do kamerki
Niektóre kamerki zostały wyposażone przez producenta w oprogramowanie do nagrywania i zmiany ustawień. Zwykle pozwala ono przybliżyć obraz oraz zmienić jego parametry, np. jasność, kontrast, intensywność kolorów i balans bieli. Te ustawienia mogą okazać się pomocne, gdy kamerka gorzej radzi sobie z rejestracją oświetlenia (jest za ciemno, lub za jasno).
Jakie są ceny kamerek internetowych?
Koniec końców, o wyborze określonej kamerki mogą zadecydować ceny. W przypadku nieco lepszych modeli zaczynają się one od około 100 złotych (Logitech C270). Średnia półka 300-400 złotych oferuje już zwykle większy kąt widzenia, lepszą jakość obrazu i dźwięku (Logitech 920s, Razer Kiyo).
Ceny kończą się na nawet 1 tysiącu złotych, w przypadku najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli, które nagrywają obraz płynny, nawet w rozdzielczości 4K (Logitech Brio Ultra HD Pro Webcam).
Czy opłaca się kupić kamerę internetową?
Webcam’y nie doczekały się znaczących innowacji w ciągu ostatnich 10 lat, dlatego dziś popularne okazują się również stosunkowo stare modele (Logitech C920, Microsoft LifeCam Studio for Business). W dzisiejszych czasach możemy zadowolić się też zwykłym smartfonem czy kamerą wbudowaną w laptop. Lub przeciwnie – zdecydować się na wykorzystanie profesjonalnych kamer i aparatów.Wykorzystanie kamery internetowej o konkretnej specyfikacji wciąż jest jednak wygodne – wystarczy podpiąć kabel do komputera, ustawić na urządzenie na monitorze i voilà!