Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Konkret i merytoryka, czyli parę wskazówek na temat nadawania tytułów kursom online

Konkret i merytoryka, czyli parę wskazówek na temat nadawania tytułów kursom online

Autor: Redakcja Online Courses Space

Mogłoby wydawać się, że w zalewie interentowych produkcji wideo ciężko jest przebić się z merytoryczną wiedzą. Użytkownicy sieci częstokroć szukają jednak specjalistycznych kursów edukacyjnych. A jeśli to robią, to oczekują konkretów już na starcie – od tytułu i opisu kursu. Dlatego w niniejszym tekście przyglądamy się dobrym praktykom związanym z nazywaniem kursów i lekcji na platformie myVOD. Tak, by konkretnie wskazywały one potencjalnym odbiorcom na korzyści, które wyniosą z oględniącia danego materiału wideo.

Tytuł powinien w atrakcyjny sposób wskazywać na korzyści z oglądnięcia kursu

Nadanie kursowi ogólnej nazwy może wydawać się kuszące – teoretycznie powinno objąć zasięgiem większe grono odbiorców. Uderzenie w konkret sprawdzi się jednak lepiej i zachęci do kliknięcia w materiał tych użytkowników, którzy będą zainteresowani specjalistycznym lub niszowym tematem. 

Najlepiej będzie, jeśli tytuł od razu wskaże jakich problemów dotyczy treść kursu oraz jakie korzyści wyniesie z niej oglądający. Lepiej również, jeśli kurs skupia się na konkretnym zagadnieniu, a wchodzące w jego skład lekcje rozbiją je na czynniki pierwsze.

Dobrą praktyką jest również zawarcie w tytule informacji na temat tego, dla jakiej grupy odbiorców został przygotowany kurs oraz jaki jest jego poziom zaawansowania (np. „Obsługa platformy ERP XYZ dla przedstawicieli handlowych poziom podstawowy”). Dzięki temu potencjalny odbiorca nie będzie musiał zastanawiać się nad tym, czy prezentowany materiał odpowiada jego potrzebom i umiejętnościom.

Krótkie i konkretnie nazwy lekcji pokażą, że masz do przekazania konkretną wiedzę

Oczywiście najlepiej będzie przekazać to wszystko w sposób jak najbardziej atrakcyjny i skrótkowy (w maksymalnie 50-60 znakach), bez „kropek” i „przecinków”, które nieco zaburzają odbiór tekstu. Nie trzeba chyba przypominać o tym, że tytuł powinien w jak najdokładniejszy sposób oddawać treść kursu. Inaczej odbiorca poczuje się oszukany i zapewne już do nas nie wróci. 

Internauci są dziś wyczuleni na różnego typu oszustwa i „marketingową gadkę”, dlatego niewskazane jest wyolbrzymianie zalet treści filmu (np. poprzez sforumołowania „Najlepszy sposób na…”), a raczej postawienie właśnie na precyzję, konkret i merytorykę. Tyczy się to również tytułów i opisów samych lekcji w obrębie kursu, które powinny określać to, czego można się z danego materiału nauczyć. 

A skoro nasz potencjalny odbiorca zaglądnął już do zawartości kursu (zachęcony jego atrakcyjną nazwą), warto pokazać mu, że zawiera on coś naprawdę konkretnego. W przekazaniu takich informacji nie pomogą skrótowe nazwy-hasła, które nie mówią właściwie czego dotyczy treść danej lekcji. Oczywiście, w całym tym procesie należy zwrócić uwagę na charakter platformy, którą prowadzimy. W przypadku postawienia na profesjonalne materiały, warto zastosować się jednak do powyższych rad.

Uporządkowana struktura lekcji i ich opisy to wygoda dla odbiorcy

Na myVOD możliwy jest również podział kursów na bardziej ogólne kategorie. Także w ich przypadku należy zadbać o to, by ich nazwy były jak najbardziej precyzyjne i rozłączne. Kategorie pozwolą oddzielić od siebie kursy dotyczące przykładowo wystąpień publicznych oraz metod skutecznej sprzedaży. 

Warto wykorzystać tę strukturę, by zapewnić użytkownikowi jak największą wygodę w nawigowaniu po platformie. Jeśli dany kurs dotyczy już konkretnego tematu w danej kategorii, same lekcje można poświęcić na składające się na niego podtematy. Dzięki temu odbiorca będzie mógł wybrać ten, który najbardziej go interesuje (a najłatwiej o to, jeśli jedna lekcja będzie dotyczyła jednego podtematu). Wiąże się to z czasem trwania lekcji – w zależności od tego, w jaki sposób zdecydujemy się podzielić kursowy materiał, mogą trwać np. od 5 do 20 minut.

Wprowadzenie w życie powyższych zabiegów powino zwiększyć komfort korzystania z naszej platformy, a także, już na starcie przekonać użytkowników do tego, że mają do czynienia z profesjonalnymi kursami, które odpowiedzą na ich potrzeby.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...