Strona główna Inspiracja / Success story / Case Study Koronawirus w biznesie. Jak przenieść firmę z offline do online i przekuć kryzys w zyski?

Koronawirus w biznesie. Jak przenieść firmę z offline do online i przekuć kryzys w zyski?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Odwołane konferencje, szkolenia i eventy. Ludzie rezygnujący z siłowni, fitnessu i innych form aktywności. Zamknięte kina, teatry, odwołane festiwale. Pojawienie się zachorowań na koronawirusa w Polsce to wyzwanie nie tylko dla rządu, służb, czy lekarzy, ale również dla biznesu.

Jak uratować firmę przed koronawirusem, czyli co zrobić żeby przekuć kryzys w zyski?

Każdy kryzys to także szansa! To ważne, abyś miał tę świadomość. Tylko patrząc w ten sposób, jesteś w stanie opanować możliwy kryzys w Twoim biznesie, zahamować odpływ klientów i wdrożyć nowe rozwiązania.

Oczywiście są branże, które łatwiej mogą przekuć obecną sytuację w sukces. Są też takie, gdzie będzie to bardziej karkołomne, co nie oznacza, że niemożliwe. Niemożliwe nie istnieje!

Przeanalizuj co robi Twój klient aby chronić się przed koronawirusem!

Po pierwsze musisz spokojnie przeanalizować sytuację. Zastanów się, co w obliczu zagrożenia koronawirusem robią Twoi klienci? Jak zmieniają się ich nawyki i działania?

Później pomyśl, co możesz zrobić Ty i Twój biznes, żeby DOPASOWAĆ SIĘ do sytuacji i zmieniających się zachowań klientów. Jak możesz kreatywnie odpowiedzieć na obecne zmiany?

Słowo klucz to DOPASOWANIE. Rynek wymaga teraz szybkich i przemyślanych reakcji. Te biznesy, które szybciej zareagują i dopasują się do niego, wygrają!

Przejdź z offline do online. Znajdź sposób by świadczyć swoje usługi bez kontaktu z klientem!

Na co postawić? Przede wszystkim pomyśl, jak Twój biznes możesz przenieść z offline do online. Jakie usługi możesz zacząć świadczyć w sieci, bez kontaktu 1 na 1 z klientem?

Pamiętaj, że nawet polskie urzędy w ciągu ostatnich kilku dni zmieniły nastawienie do działań zdalnych. Okazuje się, że w wielu z nich da się obecnie załatwić mnóstwo spraw przez telefon, bez konieczności osobistego stawiennictwa przed urzędowym okienkiem. Skoro oni mogą to Ty także!

Wiem, że nie każdy biznes jest w stanie w 100% przejść się do internetu. Jednak bardzo wiele biznesów może dołożyć do palety swoich usług „online’ową cegiełkę” i choćby częściowo zrekompensować sobie straty wywołane przez koronawirus.

Postaw na kursy online, poradniki i ogólnie rozumianą edukację zdalną! 

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że wielu Twoich klientów ma teraz więcej czasu na inne aktywności? Czas, który poświęcali na dojazdy do pracy, zawiezienie i odebranie dzieci ze szkoły, czy aktywności sportowe mają teraz dostępny! Wykorzystaj to, dostarcz im wartość, a oni chętnie otworzą swoje portfele! Zwłaszcza jeśli nie będą musieli przy tym wyściubiać nosa z domu.

Co możesz zrobić? Postaw na transmisje live z wydarzeń, stwórz kursy online, napisz poradnik, dostarcz ciekawe materiały, z których klienci będą mogli korzystać w domu. Słowem, edukuj swoich klientów przez internet lub dostarczaj im zdalnie rozrywki.

No dobrze przejdźmy do konkretów.

Jak różne branże mogą zacząć świadczyć usługi w internecie?

Oto kilka przykładów: Jesteś przewodnikiem i zajmujesz się oprowadzeniem turystów, którzy masowo odwołują rezerwacje? Szybko, bazując na swojej wiedzy i kamerze w swoim telefonie, możesz stworzyć wideo-przewodnik, w którym pokażesz im najciekawsze miejsca, zarekomendujesz atrakcje i opowiesz wiele ciekawych i wciągających historii. Przy odrobinie kreatywności można to połączyć z wirtualnymi spacerami po muzeach, które zyskują na popularności.

Jesteś trenerem i prowadzisz szkolenia, warsztaty lub kursy, a klienci masowo odwołują rezerwacje? Stwórz kurs online. Jeśli nie czujesz się dobrze przed kamerą, być może wystarczy Twój głos i prezentacja, czyli tzw. screencast. To świetny moment, aby zacząć tworzyć swoje kursy w formie internetowej.

Zajmujesz się sportem, fitnessem, jesteś trenerem personalnym? Przenieś swoje usługi do sieci. Wiem, że to nie to samo co trening na żywo, ale Twoi klienci teraz oczekują, że pomożesz im zadbać o siebie w warunkach domowej kwarantanny. Wykorzystaj tę potrzebę i daj im to, czego potrzebują! Stwórz poradnikowy kurs lub sprzedawaj dostęp do codziennych treningów, które będziesz transmitować online, np.: w grupie na Facebooku. Zwróć uwagę na fakt, że nie jeden trener i trenerka fitness stali się popularni dzięki nagrywaniu swoich treningów.

Organizujesz warsztaty kulinarne lub kursy typu „zrób to sam” (DIY)? Przypominam, że Twoja grupa docelowa ma teraz więcej czasu i w dodatku mniej wychodzi z domu. To świetny moment na naukę! Ponadto umiejętności typu samodzielnie pieczenie chleba, robienie mydła i innych naturalnych kosmetyków, czy też skuteczna dezynfekcja mieszkania to tematy bardzo nośne w obecnej sytuacji.

Organizujesz wydarzenia artystyczne, na które widzowie nie chcą teraz przychodzić? Możesz sprzedać dostęp do transmisji swojego wydarzenia na żywo w sieci. Przypominam, że ludzie teraz mają więcej wolnego czasu, oczekują rozrywki, a HBO GO i Netflix mają w Polsce ograniczoną ofertę filmów i seriali.

Prowadzisz kursy tańca, udzielasz korepetycji, zajmujesz się ziołolecznictwem, jesteś doradcą, agentem ubezpieczeniowym, coachem, marketerem, sprzedawcą, duchowym przewodnikiem? Ty też możesz przenieść swoją aktywność z offline do online! Możesz też wkurzać się i denerwować na obecny stan rzeczy, ale od tego Twój biznes na pewno nie urośnie, a być może nie przetrwa.

Jakich narzędzi potrzebuję aby zrobić kurs online?

Prawdę mówiąc, jest to prostsze, niż Ci się wydaje. Możesz zacząć nawet dziś bez drogiego sprzętu i specjalistycznej wiedzy. Badania pokazują, że dla ludzi najważniejszy jest content, czyli część merytoryczna. To czy materiały są w jakości 4K i czy siedział nad nimi sztab montażystów, jest drugorzędną kwestią. Zacznij „jakoś” i gdy nadejdzie właściwy czas, przejdź na „wyższą jakość”.

Oto lista najbardziej potrzebnego sprzętu i oprogramowania:  

  • Smartfon – za jego pomocą nagrasz filmy lub przeprowadzisz transmisję online (większość osób je posiada, a jeżeli z różnych względów należysz do przeciwników mobile, prawdopodobnie ktoś w Twojej rodzinie chowa go pod poduszką) 
  • Statyw do smartfonu – najtańsze kosztują ok 30-40 zł na Allegro.(wystarczy nieco kreatywności, książek lub pudełek i możesz ominąć ten punkt, nagrywając film statycznie — bez przemieszczania się)
  • Program do prostego montażu na telefonie (np.:YouCut) – aplikacja na telefon, za pomocą której możesz pociąć na części i zmontować swój materiał wideo. Jakie są możliwości tego programu? Zobacz przykładowy materiał blogerski zmontowany w tym programie za pomocą aplikacji na smartfonie. (materiał wideo >>)
  • Narzędzie do tworzenia grafik (np: Canva) – Niezależnie czy będziesz tworzyć live’y czy kursy online z pewnością przydadzą Ci się dobre grafiki. Dzięki programowi Canva zrobisz je bez umiejętności grafika, za to szybko i z łatwością.
  • Narzędzie do nagrywania ekranu (np.: Screencastomatic– narzędzie do nagrywania ekranu w komputerze, za pomocą którego nagrasz sceenast, czyli wideo typu prezentacja + głos.
  • Grupa na Facebooku – jeśli chcesz prowadzić LIVE-y, to najprościej przeprowadzać je w zamkniętej grupie na Facebooku, do której dostęp będą mieli tylko klienci, którzy opłacili dostęp.
  • Platforma do sprzedaży kursów (np.: myVOD) – w systemie myVOD bez wiedzy technicznej stworzysz własny serwis z kursami online lub innymi materiałami (np.: e-booki, audio-booki). Może on działać pod Twoją domeną. Stronę zbudujesz nawet w 15-20 minut. Potem wystarczy wgrać materiały, podpiąć płatności i możesz sprzedawać swoje kursy klientom!
  • System płatności (Np.; PayUPayPalDotPay) – decydując się na sprzedaż w sieci, system płatności online pomoże Ci zautomatyzować działania. Jeśli np.: zbudujesz platformę do sprzedaży kursów w myVOD, to dzięki umowie z jednym z dostawców płatności online zautomatyzujesz sprzedaż swojego kursu lub produktu.

Pamiętaj, że liczy się działanie i wartość merytoryczna Twoich materiałów. Nie ma znaczenia to, że być może Twoje pierwsze filmy będą średniej jakości, montaż będzie nieprofesjonalny, a prezentacja ultra prosta. Obecnie nie ma czasu, aby szlifować produkt bez końca. Nadszedł czas, żeby działać!

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...