Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Krótszy film nie oznacza lepszy, czyli o związku między długością wideo, a zaangażowaniem widza

Krótszy film nie oznacza lepszy, czyli o związku między długością wideo, a zaangażowaniem widza

Autor: Jakub Mirek

Czy krótsze wideo musi oznaczać lepsze? Okazuje się, że niekoniecznie. Firma TwentyThree, która dostarcza m.in. narzędzi analitycznych dla platform wideo, opublikowała raport „State of Video 2017” opracowany na podstawie danych zebranych z 1,5 miliona filmików. Z dokumentu oraz towarzyszącej mu infografiki wynika, że choć krótsze materiały produkowane są chętniej i są częściej oglądane w całości, to te dłuższe uzyskują większe zaangażowanie widza i szansę na konwersję.

Ludzki mózg przetwarza wideo 60 tysięcy razy szybciej niż tekst

Wideo internetowe może służyć nie tylko jako kanał marketingowy generujący leady, ale także jako produkt sprzedażowy, kiedy chodzi o na przykład usługi typu VOD. Jak już wspominaliśmy w ostatnim artykule, w internetowych statystykach, w obu tych przypadkach, liczy się nie tylko ilość wyświetleń, ale i „watch time”.

Zasięg, zaangażowanie, konwersja

Potencjalni odbiorcy treści internetowych przechodzą przez standardowy lejek marketingowy. Na jego początku kluczowy jest zasięg wideo, by dotarło ono do jak największej grupy użytkowników Internetu (szczególnie ważna jest dbałość o istotne dziś obszary „mobile” i mediów społecznościowych). Celem dalszych działań powinno być zdobycie zaangażowania użytkowników (część z nich odpadnie na tym etapie), a w efekcie końcowym – konwersja, czyli podjęcie przez widza akcji zgodnej z intencją autora wideo – w postaci np. zakupów lub udostępnienia filmu.

Wideo na własnej platformie oglądane dłużej niż w mediach społecznościowych

Jak wynika z raportu „State of video 2017”, najskuteczniejszym kanałem wideo (jeśli chodzi o przekładalność wyświetleń na rzeczywistą oglądalność filmu), nie były wcale serwisy społecznościowe, ale własne media takie jak firmowe blogi lub strony internetowe. Materiały wideo w takich witrynach były oglądane częściej po ich wyświetleniu i parokrotnie dłużej niż w social mediach pokroju Facebooka, Twittera czy YouTube’a. I choć dzisiaj serwisy te stanowią kluczowy kanał komunikacji w Internecie i jak najbardziej warto prowadzić w nich kampanie, to by zdobyć prawdziwe zaangażowanie użytkownika, na chwilę obecną lepiej zaprezentować mu dłuższe wideo we własnej domenie. Aktualnie wiele agencji marketingowych decyduje się jednak na produkcję filmików krótkich, trwających poniżej 5 minut, które odbiorca obejrzy chętniej z wyłączonym dźwiękiem i napisami (na przykład na Facebooku).

Dłuższy film z większym zaangażowaniem widza

Należy pamiętać także, że choć rzeczywiście, wideo dłuższe niż minuta okazuje się tracić wielu widzów, to te dłuższe formy zyskują często znacznie większe zaangażowanie użytkowników, które może przełożyć się na konwersję. Jak przekonują twórcy raportu z TwentyThree, 80% produkowanego wideo, zwykle krótszego niż 5 minut, odpowiada za jedynie 1/3 zaangażowania widzów. Z drugiej strony, odosobnioną w sieci witrynę firmy znaleźć jest zapewne ciężej niż jej film na Youtube, czy Facebooku. Te media mogą zostać wykorzystane jako kanał z krótkimi formami wideo lub takimi, które reklamują dłuższe, zamieszczane na własnej domenie internetowej. 

Dlatego też wydaje się, że obok popularnych i zdobywających zasięgi w social mediach krótkich materiałów, dobrym pomysłem jest także produkcja form dłuższych, trwających nawet ponad 15 minut, które trafią na przykład na firmowego bloga i bardziej zaangażują użytkownika.

Źródło:
cdn2.hubspot.net
www.adweek.com

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...