Strona główna Aspekty formalno-prawne Model 3T – elementy, o których powinieneś pamiętać zbierając dane od kursantów!

Model 3T – elementy, o których powinieneś pamiętać zbierając dane od kursantów!

Autor: Redakcja Online Courses Space

W dzisiejszych czasach promocja to nie wszystko, ważne jest, aby budować zaufanie klientów do naszych usług. Obecnie Internet oraz wszelkie kanały social mediów pozwalają na nieograniczone możliwości w budowaniu relacji z konsumentem. Szczególnie w branży kursów online ta kwestia jest niezwykle ważna, aby wyróżnić się spośród konkurencji. Naukowcy i praktycy z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego – prof. Grzegorz Mazurek i dr Karolina Małagocka opracowali model 3T – Trust, Transparency, Type of Data, które pozwolą na zdobycie zaufania klientów. 

ZAUFANIE [Trust]

Atakują nas regulaminy, newslettery, potwierdzenia zgód na każdej stronie internetowej.  Czy nasze dane będą bezpiecznie? Co się dzieje z naszymi danymi? Takie pytania coraz częściej zadają sobie Twoi klienci. Musisz przekonać ich, że dane są bezpiecznie przechowywane i wykorzystywane będą tylko tak, jak na to wyrazili zgodę. 

Dzięki takim zabiegom zbudujesz zaufanie wśród swoich kursantów. Możesz im podziękować za udostępnienie danych i zaproponować jakieś profity np. zniżkę na kolejne kursy lub dodatkowe materiały. 

Autorzy podają przykład komunikatu: „Zależy nam, abyś czuł się komfortowo, przekazując nam swoje dane niezbędne do realizacji usług. Powiedz nam, jak możemy usprawnić naszą politykę prywatności!

PRZEJRZYSTOŚĆ [Transparency]

„Nie każ mi myśleć! “ – użytkownik nie lubi zastanawiać się co miałeś na myśli pisząc specjalistycznymi terminami zarówno w regulaminie jak i na stronie. Pisz tak żeby treści były zrozumiałe dla każdego. Jasny i przejrzysty komunikat to szansa, by klient nie tylko zrozumiał jakie są jego prawa, ale także miał możliwość zapamiętania Twoich usług. W szczególności jeśli chodzi o aspekty prawne i zgody marketingowe. 

Przy okazji polecamy zapoznać się z lekturą “ Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych.” – Steve Kruga. Naszym zdaniem absolutny must have z którym musi zapoznać się każdy posiadający własną stronę internetową.

RODZAJ DANYCH [Type of data]

Coraz mniej chętnie dzielimy się numerem telefonu czy adresem mailowym. Szczególnie, gdy jeszcze nie znamy marki. Warto więc dokładnie pokazać do czego wykorzystane zostaną dane. Tak, aby klient nie obawiał się, że wpadną w niepowołane ręce.  Jeśli jakieś dane nie są nam niezbędne to nie prośmy o nie naszych klientów.

Przykład komunikatu: Żebyś mógł korzystać z naszych kursów, potrzebujemy tylko Twojego adresu mailowego. 

Często pomijana kwestia budowania pozytywnych relacji i dobrych doświadczeń klienta jest niezwykle ważna. Branża kursów online opiera się na zaufaniu. Zwróć uwagę czy Twoja strona opiera się na modelu 3T i zdobądź klientów. Nawet jeśli skorzystają z Twoich usług tylko raz, to zapamiętają Cię w pozytywny sposób i polecą dalej.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...