Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Najlepsze i najbardziej intuicyjne programy do obróbki wideo

Najlepsze i najbardziej intuicyjne programy do obróbki wideo

Autor: Jakub Mirek

Montaż nakręconego materiału filmowego może stanowić przyjemność lub udrękę dla producenta internetowego wideo. Wiele zależy tutaj od narzędzi stosowanych do obróbki, w tym – dostosowania poziomu ich zaawansowania do umiejętności użytkownika oraz typu produkowanych przez niego treści. Przyjrzyjmy się więc prawdopodobnie najlepszym i jednocześnie najbardziej intuicyjnym programom do montażu obrazu i dźwięku.

Choć programy do obróbki wideo różnią się poziomem skomplikowania i dostępnymi funkcjami to prawie wszystkie wykorzystują podobny interfejs oparty o tak zwaną oś czasu, na której według własnego uznania, umieszczamy nagrane materiały – obraz i dźwięk.

VideoPad Video Editor

VideoPad to zdecydowanie jeden z najprostszych programów do obróbki filmów. Mimo tego w zupełności wystarczy do montażu materiałów takich jak nieskomplikowane wideo-poradniki, vlogi i recenzje. W programie dodamy do swoich filmów drobne efekty, przejścia, napisy, a także poprawimy podstawowe właściwości obrazu takie jak kontrast czy jasność. Naturalnie VideoPad rozpoznaje wszystkie najpopularniejsze formaty wideo (AVI, WMV, MP4), audio (WAV, MP3 itp.) i grafiki (BMP, JPG, PNG, GIF itd.).

Program jest płatny jedynie w przypadku zastosowań komercyjnych (w wersji Master kosztuje 130$ i 60$ w promocji). Można znaleźć go na praktycznie wszystkich platformach (także tych mobilnych): Windows, Mac OS X, iPhone, iPad, Android oraz Kindle.

AVS Video Editor 7

Pod względem interfejsu AVS Video Editor 7 chyba najbardziej ze wszystkich prezentowanych programów przypomina poczciwego Windows Movie Makera (niestety niedostępnego na Windows 10). Oprócz edycji materiałów wideo i audio, program pozwala dodawać na osi czasu złożone efekty przejść, grafiki i animacje. Główną zaletą AVS jest szybkość pracy – zadowalające efekty można uzyskać w bardzo krótkim czasie i szybko wyeksportować je do odpowiedniego formatu wideo.

AVS Video Editor 7 kosztuje około 150 złotych (można jednak korzystać z wersji darmowej) i jest dostępny jedynie na systemach Windows.

Adobe Premiere Elements 15

Elements to przeznaczona do pół-profesjonalnych zastosowań, przystępniejsza wersja innego programu ze stajni Adobe – Premiere Pro. Wersja Elements 15 została dostosowana do umiejętności przeciętnego użytkownika. Służy przede wszystkim do edycji i poprawy jakości wideo. Pozwoli w szybki sposób wyostrzyć ujęcia, zastosować efekty i bezproblemowo udostępnić efekt pracy na YouTube, Vimeo czy Facebooku.

Najnowsza wersja Elements może być obsługiwana również na urządzeniach dotykowych z systemem Windows. Adobe Premiere Elements 15 jest dostępny po polsku na Windows i Mac OS X za około 360 złotych.

Corel VideoStudio Pro X9

VideoStudio Pro X9 od firmy Corel służy nie tylko do edycji wideo, ale również przechwytywania obrazu z ekranu komputera. To jeden z programów, który zadowoli zarówno użytkowników niezaawansowanych jak i osoby doświadczone w montażu. Program zawiera też sporo efektów, animacji przejść i szablonów. VideoStudio obsługuje również HTML5, dzięki czemu możliwe jest wprowadzanie do filmów elementów, które staną się interaktywne dla widza – np. linków lub napisów. Oprogramowanie firmy Corel można zdobyć za około 240 złotych jedynie na systemy Microsoftu.

CyberLink PowerDirector

CyberLink PowerDirector 15 zachowuje prostotę użytkowania, jednocześnie oddając w ręce użytkownika wiele unikatowych funkcji. Pozwala chociażby na tworzenie wertykalnych wideo, które bez problemu obejrzą użytkownicy urządzeń mobilnych. Program obsługuje też nagrania w 360 stopniach. Pozwala więc w pełni wykorzystywać obecne dzisiaj trendy związane z wideo. Oprócz standardowej obróbki materiałów, CyberLink umożliwia również dodawanie efektów, mieszanie ze sobą obrazków, filmików i animacji.

W podstawowej wersji CyberLink PowerDirector 15 Ultra kosztuje 99 euro (około 440 złotych). Jest dostępny na systemach Windows (od Windowsa 7 wzwyż).

Pinnacle Studio 20

Podobnie jak wyżej opisany Cyberlink, tak i Pinnacle Studio 20 pozwala na edycję filmów nakręconych w 360 stopniach. Jedną z funkcji, którą chwalą się twórcy programu jest uproszczone tworzenie animacji poklatkowych. Kręcenie tego typu materiałów jest co prawda pracochłonne jednak pozwala uzyskać ciekawe efekty. Pinnacle Studio 20 oddaje w ręce użytkownika aż 6 ścieżek do edycji na osi czasu oraz masę elementów 2D/3D, efektów i przejść.

Program kosztuje w polskich sklepach około 240 złotych. Jest dostępny w wersji polskiej na systemach Windows (od Windows 7), a także na iPadach.

Lightworks

Programem tym montowano między innymi takie kinowe hity jak Wilk z Wall StreetPulp Fiction czy Gorączka. Chyba wystarczająco wyraźnie określa to jak bardzo zaawansowany potrafi być Lightworks.

Program dostępny jest w darmowej wersji Free oraz płatnej Pro. Pierwsza pozwala automatycznie eksportować filmy do serwisów Youtube (w maksymalnej rozdzielczości 720p) i Vimeo (w maksymalnej rozdzielczości 1080p). Zaletą Lightworks jest również fakt, że działa na wszystkich systemach operacyjnych: Windows, Linux i Apple Mac OS X.

Oprócz wymienionych wyżej programów warto zwrócić uwagę na pozycje takie jak Sony VEGAS Pro, przeznaczone na urządzenia Apple Final Cut Pro oraz iMovie czy nawet prosty edytor w serwisie YouTube. W każdym oprogramowaniu liczą się nie tylko możliwości edycji, ale także wygoda użytkowania sprawiająca, że proces montażu materiału wideo – czy to wywiadu, czy wideo-kursu fitness – pozostaje rzeczą, której producent filmów internetowych nie ma ochoty unikać.

Poznaj czym jest myVOD…

Być może zastanawiasz się obecnie nad sprzedawaniem swoich materiałów wideo w sici, w formie serialu, kursu, czy też tutorialu? Jeśli ta koncepcja jest Ci bliska to polecam Ci przetestować system myVOD. Jest to intuicyjne i proste narzędzie, dzięki któremu w kilkadziesiąt minut zbudujesz swoją własną platformę do sprzedaży materiałów wideo. Zrobisz to bez wiedzy technicznej, czy też znajomości kodu HTML.  

Platformę możesz uruchomić w swojej domenie, tak aby klient nawet nie podejrzewał, że korzystasz z zewnętrznego narzędzia. Pierwsze 30 dni możesz potraktować jako test, ponieważ przez ten okres nie zapłacisz ani gorsza. Po tym czasie możesz opłacić niski miesięczny abonament (od 47 zł) albo zrezygnować, a system automatycznie wygasi Twoje konto. To jak, testujesz? 

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...