Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu O czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem produkcji kursu online?

O czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem produkcji kursu online?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Skoro jesteś na tej stronie i czytasz ten artykuł, na pewno myślisz o prowadzeniu własnego kursu online lub już takowy posiadasz. W obydwu przypadkach, warto przeanalizować podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem produkcji lub samej promocji kursu wideo.

Zainteresowanie kursami online „przyszło” do Polski z Zachodu. Nie ukrywamy, że stało się to z lekkim opóźnieniem, ale w ciągu ostatnich lat rynek jest w trakcie dynamicznego rozwoju. Ta moda na szkolenia internetowe urodziła się oczywiście ze względu na pieniądze, a konkretnie przez ich wysokie sumy. Pojawia się tutaj jednak podstawowe pytanie – jak zaprojektować kurs, który faktycznie będzie wartościowy i będzie pełnić funkcję edukacyjną, a nie będzie jedynie sztucznym tworem zarobkowym? Zapraszamy do dalszej lektury i mamy nadzieję, że analiza podstawowych kroków projektowania pomoże Ci w Twojej karierze internetowej.

Misja kursu

Jest to pierwszy element, któremu musisz poświęcić trochę czasu. Z założenia Twój kurs online ma być intensywnym doświadczeniem edukacyjnym w danej branży. Zatem kreacja misji jest wręcz niezbędna – musisz stworzyć opis wartości, którą zamierzasz zaoferować użytkownikowi, najlepiej w jednym, prostym zdaniu. Dla Ciebie będzie to przede wszystkim inspiracja do dalszej pracy, natomiast dla odbiorcy – cenna informacja dotycząca tematyki. 

Metoda nauczania

W tym etapie musisz zdecydować się na jakiej metodzie będziesz bazować swój kurs wideo. Takowy wybór może dodatkowo zainteresować użytkownika, zwłaszcza jeżeli będą to interaktywne formaty. Do najczęściej spotykanych metod nauczania należą:

  • Content-based learning – szkolenie internetowe opiera się na serii lekcji przygotowanych wcześniej przez producenta, najczęściej w formie nagrań wideo. Tutaj pojawia się podział na moduły czy sekcje dotyczące poszczególnych zagadnień. Interakcje między dwoma stronami ekranu są realizowane w stopniu minimalnym, zazwyczaj w postaci pytań na forum, czy w grupie facebookowej. 
  • Project-based learning – w tym przypadku główną formą nauki jest realizacja projektów (learning by doing), którą wykonuje się z osobistą pomocą prowadzącego kurs online. Tak naprawdę cała ta idea opiera się na interakcji 1:1 między kursantem, a mentorem.
  • Problem-based learning – użytkownicy współpracują ze sobą w grupie, aby rozwiązać określony problem, który w rzeczywistości nie ma prostego rozwiązania.

Wybór metody nauczania, a co za tym idzie stopnia interaktywności kursu internetowego, wiąże się z jego wartością oraz ceną. Im większa interaktywność, tym wymagany jest większy nakład czasowy ze strony twórcy.

Określenie grupy docelowej

Podstawowym i często pojawiającym błędem jest stwierdzenie, że każdy może być odbiorcą kursu. Przydatne w tym wyznaczeniu grupy docelowej będzie działanie odwrotne, czyli wykluczenie jednostek. Zastanów się nad grupą, która na pewno nie skorzysta z Twojego kursu, dzięki temu będziesz w stanie skoncentrować się na innych, a także unikniesz niskich recenzji. Zbyt wąska grupa może spowodować małe zainteresowanie kursem. Szkolenia przeznaczone dla „wszystkich” może być natomiast odbierane jako mało wartościowe. Ważne jest aby grupę odbiorców ustalić już na samym początku tworzenia kursu, by móc dobrze dostosowywać do nich przekazywane treści.

Główny problem

Każdy kurs online bazuje na jakimś problemie, a konkretniej na ofercie jego rozwiązania. Dzięki temu krokowi, użytkownik będzie skłonny zapłacić za uzyskanie takiej odpowiedzi. Przydatne tutaj będzie wypisanie na stronie głównej szkolenia internetowego, jakie problemy on rozwiązuje, aby wzbudzić zainteresowanie swojej grupy docelowej. Pamiętaj, że przydatne jest także określenie głównego celu dydaktycznego. Dodanie na stronie głównej formułki „Po zakończeniu kursu będziesz potrafił/wiedział….” zwróci uwagę użytkownika.

Jeżeli jesteś zainteresowany produkcją kursów online, przedstawione wyżej elementy są wręcz kluczowe. Pamiętaj jednak, że Twój sukces w internecie jest zależny przede wszystkim od wiedzy którą przekazujesz oraz od systematyczności twoich działań. Po stwrzeniu Twojej platformy szkoleniowej będziesz musiał zainteresować się również jej właściwą promocją. Na szczęście na naszej stronie już znajduje się wpis na ten temat i wystarczy kliknąć TUTAJ.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...