Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Od teorii do praktyki – jak przekazywać wiedzę poprzez kursy wideo?

Od teorii do praktyki – jak przekazywać wiedzę poprzez kursy wideo?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Podawanie defnicji bez przykładów, przydługie dygresje, brak spójności między lekcjami. To błędy, które popełnia wielu edukatorów, także tych internetowych. W przygotowaniu kursu wideo nie można zatrzymać się na nadaniu mu atrakcyjnego tytułu. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie każdej filmowej lekcji praktyczną, podaną w przystępnej formie wiedzą.

Przedstaw siebie i tematykę kursu

Każdy kurs wideo może zostać opatrzony krótkim opisem tekstowym, który wyjaśni jego cele, liczbę i tematykę lekcji, a także korzyści dla odbiorcy. Na przedstawienie tych informacji poświęcić można również pierwszą z lekcji wideo. Na jej początku, prowadzący powinien oczywiście przedstawić się oraz pokrótce omówić swoje dotychczasowe doświadczenia. Pokażą one, że jest autorytetem w danej sprawie i po prostu – dobrze wie o czym ma zamiar powiedzieć..

Utnij dygresje i przejdź do „clue” sprawy

Najlepiej będzie, jeśli kolejne „odcinki” kursu będą dotyczyły pojedynczych zagadnień. W przypadku każdego tematu, prowadzący powinien jak najszybciej przechodzić do meritum sprawy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by np. przytoczył na początku lekcji jakąś krótką anegdotę, która zainteresuje widza i posłuży jako przykład do późniejszej analizy. Chodzi o to, by nie marnować czasu odbiorcy, a ewentualne dygresje maksymalnie skracać. Dzięki temu lekcje będą mogły być krótsze, a przez to bardziej przystępne i wartościowe dla widza, który szuka w nich konkretów, a nie bezproduktywnego „lania wody”. 

Prezentuj realne przykłady a nie puste definicje

Przez wartościowość kursu rozumiem tu wykazywanie związków przekazywanej wiedzy z praktyką, a nie podawanie widzom kolejnych, pustych definicji. Dlatego też, jeśli kurs dotyczy tematyki zewnęntrznego Public Relations w przedsiębiorstwie, powinien zawierać nie tyle informacje w stylu „komunikuj swoje stanowisko przez odpowiednie media”, ale konkretne wskazówki dotyczące np. tego, w jaki sposób tworzyć komunikaty prasowe (pomogą w tym konkretne sformułowania, wskazówki dotyczące struktury komunikatu). 

Dzięki podobnym treściom, odbiorca będzie wiedział co może zrobić ze zdobytą wiedzą i dlaczego jej wykorzystanie może okazać się istotne z punktu widzenia jego biznesu. A nie zawsze musi wydawać się to oczywiste. Bardzo pomocne przy tym okazują się odwoływania do realnych przykładów, np. z osobistego doświadczenia prowadzącego kurs.

Przekładalność teorii na praktykę to podstawa

Taką praktyczną wiedzę dobrze jest przetwarzać również na gotowe scenariusze, które odbiorca będzie mógł wykorzystać we własnym zakresie. Wymaga to oczywiście dostosowania lekcji do odbiorcy – co objawi się na przykład w poleganiu na odpowiednich case studies. Jeśli kurs dotyczy prowadzenia kampanii na Facebooku przez małe firmy, lekcje powinny prezentować metody niewymagające dużego budżetu oraz przykłady postów, które zyskają jak największy zasięg organiczny. 

Uspójnij przekaz i pozwól kursantom przećwiczyć wiedzę

Bardzo ważne jest, by cały kurs pozostawał spójny, a przekazywana w jego ramach wiedza składała się na kompleksowy zestaw narzędzi do zastosowania. Kolejne lekcje powinny z siebie wynikać, rozwijać poruszone wcześniej wątki. W ich trakcie prowadzący może dzielić się nie tylko dobrymi praktykami (np. „pisz posty na Facebooku o maksymalnej długości do 80 znaków”) ale także praktykami niepożądanymi (np. niedobrą praktyką jest „zamieszczanie w facebookowym poście za dużej liczby linków zewnętrznych”). Każda lekcja powinna kończyć się zadaniem do wykonania, by odbiorca miał okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w symulowanej sytuacji.

Wszyscy od dawna wiemy już, że „kontent jest królem”, a ładne opakowanie w postaci chwytliwego tytułu to jedynie pierwszy krok do zdobycia uwagi Internatów. Kiedy sami szukamy w sieci odpowiedzi, czekamy na konkrety. Instruktaż, który zawiera więcej lania wody niż praktycznej wiedzy, spotka się z odrzuceniem. Dlatego przy produkcji kursów warto postawić przede wszystkim na przejrzystą formę lekcji i łatwoprzyswajalną treść materiałów.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...