Strona główna Narzędzia Quizy i testy dla Twoich kursantów – z jakich narzędzi skorzystać?

Quizy i testy dla Twoich kursantów – z jakich narzędzi skorzystać?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Nawet najbardziej interesujące informacje warto sobie utrwalać, by nie uleciały z pamięci. Najlepszym sposobem na to jest testowanie swojej wiedzy. Jeżeli planujesz stworzyć lub właśnie tworzysz swój kurs online, nie zapomnij o tym, by przewidzieć również takie elementy, jak quizy czy testy dla Twoich kursantów. Poznaj nasze propozycje narzędzi, z których możesz skorzystać, by je przygotować.

Formularze Google

Google Forms, czyli Formularze Google to wbrew pozorom nie tylko narzędzie do przygotowywania ankiet. Możliwe jest tworzenie w nim również testów z pytaniami jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Utworzone testy można łączyć również ze wspomnianymi ankietami poprzez dodawanie pytań otwartych, czy chociażby takie funkcje, jak wybieranie odpowiedzi z list lub zaznaczanie na skali. Darmowe Formularze Google połączone są z pozostałymi narzędziami biurowymi, do których dostęp ma każdy użytkownik Gmaila. Dzięki temu możesz szybko i wygodnie eksportować odpowiedzi kursantów do arkuszy kalkulacyjnych na Dysku Google i tworzyć wykresy wizualizujące dane. Formularze Google płynnie działają zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej, dzięki czemu uczestnicy Twojego kursu mogą rozwiązywać testy z dowolnego urządzenia. By Twoi odbiorcy mogli przetestować swoją wiedzę, musisz dostarczyć im link do stworzonego przez Ciebie Formularza Google.

Kahoot

Kahoot pozwala za darmo prowadzić interaktywne quizy i ankiety z dowolną liczbą pytań, do których przypisane są maksymalnie 4 odpowiedzi. Po wypełnieniu ich przez kursantów, masz wgląd do wyników, które możesz pobrać w formacie arkusza kalkulacyjnego. Podobnie, jak Formularze Google, narzędzie to działa zarówno na desktopie, jak i na mobile’u. Do quizów i ankiet tworzonych w Kahoot możesz dodawać elementy multimedialne w postaci zdjęć, filmów oraz muzyki. Z uwagi na estetykę i odpowiadanie za pomocą symboli, narzędzie to przyda się raczej do luźniejszych w formie i treści kursów dla dorosłych oraz do kursów dla dzieci i młodzieży. Warto je wykorzystywać chociażby podczas spotkań live z uczestnikami – na przykład w czasie webinarów, które stanowią dodatkowy element kursu. Wówczas możesz zaprezentować na ekranie pytania i poprosić kursantów o udzielanie odpowiedzi podczas trwającej sesji, za pomocą aplikacji przygotowanej przez twórców Kahoot w wersji mobilnej albo desktopowej.

Quizizz

Kolejnym narzędziem, które może Ci pomóc w tworzeniu quizów i testów dla Twoich kursantów, jest Quizizz. Charakteryzuje się prostotą w obsłudze i ma bardzo intuicyjny interfejs. Stworzysz w nim pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, do których przypisać możesz maksymalnie 5 odpowiedzi. Listę pytań możesz zaimportować bezpośrednio z komputera, co przyspiesza całą pracę. Odpowiedzi mogą być zarówno tekstowe, jak i formie grafik lub zdjęć. Z uwagi na to, że w podstawowej, darmowej wersji aplikacja Quizizz wykorzystywana jest przede wszystkim przez nauczycieli, warto wiedzieć, że utworzone quizy można zapisywać w wersji prywatnej, jak i publicznej. Wybierając drugą opcję, Twoje pytania trafiają do bazy i mogą korzystać z nich również inni. W przypadku używania narzędzia do testowania kursantów, zdecydowanie lepiej wybierz opcję prywatną. 

Quizlet Live

Choć Quizlet jest narzędziem stworzonym z myślą o nauczycielach, nich nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je do sprawdzania wiedzy osób biorących udział w kursach online. Zwłaszcza, że jest znacząco różni się od poprzedników. Pozwala bowiem realizować rozgrywki zespołowe, co może być ciekawą atrakcją dla kursantów. By rozpocząć grę, wystarczy, że stworzysz swój quiz, podzielisz uczestników na minimum 4-osobowe grupy i przekażesz im kody dostępowe. Narzędzie działa zdalnie. Warto pamiętać, że w darmowej wersji pojawiają się też reklamy. Płatna wersja Quizlet Plus kosztuje tylko 12,50 zł miesięcznie. Jej zakup poprzedzić można 7-dniowym okresem próbnym. Co ciekawe, w aplikacji można tworzyć też fiszki, co świetnie sprawdzi się, jeśli tworzysz kursy online z języków obcych. 

To oczywiście tylko kilka propozycji, jeśli chodzi o narzędzia do quizów i testów, które wykorzystać możesz z myślą o swoich kursantach, niezależnie od tego, w jakim są wieku. Mamy nadzieję, że znajdziesz pośród nich swoje ulubione lub zainspirujesz się do szukania kolejnych rozwiązań, jakie istnieją na rynku.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...