Strona główna Narzędzia Rozglądamy się po filmie, czyli parę wskazówek w kwestii kręcenia wideo 360°

Rozglądamy się po filmie, czyli parę wskazówek w kwestii kręcenia wideo 360°

Autor: Jakub Mirek

W marcu br. roku, do serwisów pozwalających na publikacje wideo 360° dołączyło Vimeo. Na Youtube i Facebooku taka funkcjonalność była dostępna od dłuższego czasu. Docelowo filmy w 360 stopniach przeznaczone są do użytku w wirtualnej rzeczywistości, jednak również na ekranie smartfona lub komputera, pozostają interaktywnym doświadczeniem, porównywalnym do funkcji Street View w Mapach Google. 

W jaki sposób stworzyć jednak własny film w tej nowej technologii? Można by ograniczyć się tu do tradycyjnej rady: „kup kamerę i nagrywaj”. Jak zawsze jednak temat niepozbawiony jest niuansów, w związku z czym prezentujemy Wam kilka dodatkowych wskazówek związanych z kręceniem wideo w 360 stopniach (zainspirowanych artykułem Paula Sarconiego z serwisu Wired).

Kamera 360°

Pierwszym krokiem na drodze do kręcenia i publikacji wideo w 360 stopniach, będzie znalezienie odpowiedniej kamery sferycznej. Podstawowymi parametrami, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze w miarę niedrogiego, ale dobrego i wygodnego urządzenia są: rozdzielczość nagrań oraz możliwość ich szybkiej i łatwej edycji.

W Polsce najprostsze modele kupimy już za około 400 złotych. Wśród lepszych i bardziej popularnych, ale również droższych wyborów (ponad 1000 zł), znajdują się produkty firm takich jak m.in.: Theta, Kodak, Nikon, LG i Samsung (Gear VR). Część z kamer posiada dedykowane im aplikacje mobilne, dzięki czemu można zdalnie je uruchamiać i kontrolować nagrywany obraz.

…Akcja…

W trakcie kręcenia, o kamerze powinno myśleć się podobnie jak o widzu oglądającym scenę z jednej perspektywy. Opłaca się ustawić ją na stałe w jednym miejscu ale tak, by każdy kierunek, w którym zwróci się odbiorca filmiku, dostarczał mu unikatowych wrażeń (np. poprzez położenie kamery pomiędzy rozmówcami, oddające wrażenie uczestnictwa w dyskusji). Jednocześnie powinno się zwracać uwagę widza na docelowy element nagrania.

Warto pamiętać, że kamera sferyczna kręci wszystko wokół siebie, a więc również statyw, na którym zostanie ustawiona. Należy zadbać o to, by „nie wchodził on w kadr” nagrania. Można wykorzystać w tym celu zwykłe, podróżne tripody pozbawione wystających części w rodzaju ramion do regulacji. Dodatkowo, noszenie drobnej kamerki na statywie może okazać się wygodniejsze i bezpieczniejsze niż trzymanie jej w ręce.

…Klaps końcowy…

Kamerki 360° różnią się kształtem i wykorzystaną w ich budowie technologią. Wiele z nich składa się jednak z dwóch, zwróconych w przeciwne strony szerokokątnych obiektywów kręcących w 180° (lub w szerszym kącie).W efekcie, mogą stracić ostrość znajdujących się blisko obiektów (zalecane jest zachowanie od nich odpowiedniej odległości – min. 1 metr). Problemem może okazać się także efekt paralaksy, sprawiający że układ przedmiotów może wydawać się inny, w zależności od położenia widza. Dlatego w trakcie ruchu kamery, obraz z dwóch obiektywów szerokokątnych może nie zlepić się odpowiednio precyzyjnie i „przeciąć” niektóre z nagranych obiektów na pół. Oprogramowanie pozwala złagodzić ten efekt.

W przypadku wszelkiego poruszania kamerą, znów przypomnijmy kwestię: „myśl o kamerze jak o człowieku”. Gwałtowne manewry są zdecydowanie niepożądane, a szczególnie w przypadku „scen akcji”, np. jazdy na rowerze. Użytkownicy oglądający film w goglach VR, mogliby poczuć się w takiej sytuacji bardzo niekomfortowo. Najlepiej jeśli kamera pozostaje w miarę stabilna nawet kiedy znajduje się w ruchu, tak by widz mógł bez problemu rozglądać się po otoczeniu.

…Edycja…

W jaki sposób złożyć cały materiał w całość? W przypadku lepszych kamer, połączenie dwóch nagrań 180° w jedno 360° to zwykle kwestia wciśnięcia jednego guzika. Więcej wysiłku wymaga natomiast np. załączenie tekstu. Powinno się określić jego pozycję, nie w dwóch, ale w trzech wymiarach np. zamieścić go dokładnie na ścianie budynku. Można zrobić to normalnie, zniekształcając optycznie litery lub za pomocą bardziej skomplikowanych operacji (pozwalają na to niektóre programy do obróbki wideo). Istotne jest także przejście między kolejnymi scenami. Warto nieco je złagodzić, np. efektem rozpuszczania obrazu w obrazie. Inaczej widzowie oglądający film w goglach VR będą narażeni na niezbyt przyjemne, nagłe przeskoki w scenerii.

…Publikacja

Przed publikacją wideo, należy już tylko opisać je jako „sferyczne” za pomocą narządzi do edycji metadanych (poradnikna ten temat przygotował m.in.Youtube). Bez tej informacji wyświetli się ono w Internecie jako standardowe nagranie 2D. Do pełnego doświadczenia nagranego przez siebie filmu, potrzebny będzie smartfon oraz gogle VR (lub normalny headset wirtualnej rzeczywistości).

Możliwość dosłownego „rozglądania” się po wrzuconym do sieci wideo zdecydowanie zwiększa jego atrakcyjność. Taka forma pozwala przekazać również więcej treści niż standardowe nagrania i przyciągnąć uwagę internetowego odbiorcy. Kamera kręcąca obraz w 360 stopniach zapewnia przecież kompletne i unikalne doświadczenie otoczenia.

Źródła:
www.wired.com
www.cnet.com

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...