Strona główna Nagrywanie i tworzenie kursu Skąd czerpać podkłady muzyczne do kursów video?

Skąd czerpać podkłady muzyczne do kursów video?

Autor: Redakcja Online Courses Space

Odpowiednio dobrany podkład muzyczny potrafi skutecznie zwiększyć efektywność uczenia się. By pomóc swoim kursantom w przyswajaniu wiedzy, zdecyduj się na wykorzystanie muzyki w swoich kursach video. Przedstawiamy sprawdzoną listę źródeł, z których możesz czerpać podkłady muzyczne – zarówno za darmo, jak i za opłatą. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do wykorzystania naszych wskazówek w praktyce.

Dlaczego podkład muzyczny w kursie video jest ważny?

By nauka była efektywna, potrzebujemy skupić się i zrelaksować. Odprężeni o wiele szybciej przyswajamy wiedzę. Nasz mózg pracuje intensywniej i skuteczniej. Zastosowanie wolnego podkładu muzycznego, sprawia, że rytm naszego serca i oddechu zaczynają zwalniać, a my czujemy się wypoczęci. Wykorzystanie dźwięków o wyższej częstotliwości regeneruje, stymuluje, pobudza koncentrację  a także zwiększa możliwości naszego intelektu. A wszystko to jest możliwe, ponieważ muzyka, którą słyszymy, w pewien sposób wykracza poza obszar naszej standardowej percepcji. 

Znamienna rola dźwięków muzycznych w procesie uczenia sprawia, że ich wykorzystanie w kursie video może pozytywnie przełożyć się na wyniki i zadowolenie kursantów. Ważne jednak, by podkład muzyczny został dobrze dobrany do tematyki i charakteru kursu. Na szczęście wcale nie trzeba mieć wykształcenia muzycznego, by dokonać wyboru odpowiedniej ścieżki dźwiękowej. Wystarczy dobra intuicja. W sieci istnieje mnóstwo “banków z muzyką”, którą możesz legalnie wykorzystywać w swoich kursach. Możesz w nich znaleźć utwory na bezpłatnej licencji oraz te, z których korzystanie wymaga uregulowania płatności. Już za moment przedstawimy Ci po kilka propozycji z obu tych kategorii.

Źródła darmowych podkładów muzycznych

Jeżeli zależy Ci na obniżeniu kosztów produkcji kursu online, skorzystaj z darmowych “banków muzyki”. Wbrew pozorom można w nich znaleźć prawdziwe muzyczne perełki.

  • Joshwoodward.com – na tej stronie znajdziesz bazę darmowych utworów, do których pobrania wymagane jest podanie adresu e-mail. Co ciekawe, wiele z nich występuje w wersjach z tekstem oraz w wersjach instrumentalnych. Możesz wybierać podkłady na podstawie 9. gatunków muzycznych, a także filtrować je ze względu na tempo, długość, tematykę, nastrój. Każdy utwór możesz przed pobraniem odsłuchać.
  • Audionautix.com – choć strona na pierwszy rzut oka nie wygląda zbyt zachęcająco, znaleźć można na niej aż kilkadziesiąt kategorii z utworami muzycznymi. Udostępnione bezpłatnie ścieżki dźwiękowe możesz odsłuchiwać, jak również filtrować po gatunkach muzycznych, tempie oraz nastroju. By pobrać dowolny podkład muzyczny, nie musisz się rejestrować.
  • Incompetech.com – w tym banku utwory filtrować można według gatunku, tempa, nastroju, w który mają wprowadzać oraz długości ścieżki dźwiękowej. Pobranie podkładu muzycznego jest proste, szybkie i nie wymaga rejestracji. Uprzednio możesz odsłuchać każdy utwór.

Źródła płatnych podkładów muzycznych

Jeśli pozwala Ci na to budżet lub zwyczajnie w darmowych “bankach muzyki” nie udało Ci się znaleźć odpowiedniego podkładu do Twojego kursu, skorzystaj z płatnych źródeł.

  • Bensound.com – choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że utwory z tej strony są darmowe, warto wiedzieć, że zakres takiego wykorzystania jest mocno ograniczony. Pobranie utworu bez opłaty pozwala jedynie na ich odsłuchiwanie w domowym zaciszu. By wykorzystać któryś z podkładów do celów komercyjnych, musisz wykupić licencję. Baza ścieżek dźwiękowych podzielona jest na 8 kategorii, w ramach których możesz też filtrować utwory po najpopularniejszych, najkrótszych i najdłuższych. Korzystanie ze standardowej licencji do wszystkich podkładów to roczny koszt 139 euro, a z rozszerzonej – 390 euro. Przedłużenie subskrypcji o kolejny rok wiąże się wydatkiem rzędu 89 euro w pierwszym przypadku i 320 euro w drugim przypadku. Możesz też oczywiście płacić osobno za każdy utwór.
  • Jamendo.com – na tej stronie znajduje się katalog ponad 250 000 utworów od ponad 9000 początkujących artystów, które po uiszczeniu opłaty możesz wykorzystywać do celów komercyjnych. Zakup licencji na pojedynczy utwór wiąże się z kosztem rzędu 9,99 euro. Wykupienie abonamentu to koszt 49 euro miesięcznie lub 399 euro rocznie. Subskrypcje są automatycznie przedłużane, jednak w dowolnym momencie można z nich zrezygnować. Filtrowanie utworów obejmuje gatunki muzyczne, tematy, instrumenty, szybkość i długość. Możesz również zdecydować, czy podkład ma być w wersji akustycznej, elektronicznej, instrumentalnej czy wokalnej.

Mamy nadzieję, że na której z przedstawionych stron uda Ci się znaleźć idealny podkład muzyczny do Twojego kursu online.

powiązane wpisy

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.
Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Akceptuję Czytaj więcej...